Biztosan te is szedtél gyerekkorodban pipacsot, és szomorkodtál, amikor gyönyörű, piros levelei fonnyadtan árválkodtak a kezedben. A pipacs a mezők virága, varázslatos színével mindenkit elbűvöl. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy több egyszerű virágnál: gyógyhatását már régóta ismerjük.
Bár a pipacsnak van dísznövény változata is, a leggyakrabban az út szélén és a szántóföldeken találkozhatunk vele; egész pipacsmezők találhatók a városokon kívül. A vadvirágok királynője, amelynek gyógyító tulajdonságaival is jó tisztában lenni.
Így gyógyít a pipacs
A pipacs forrázatát használhatjuk szemborogatásra, torokfertőtlenítésre és még az idegrendszerünkre is nyugtatóan hat. Azonban arra ügyelni kell, hogy amikor begyűjtjük a pipacs szirmait, ne törjenek meg, mert akkor feketévé vagy foltossá válnak.
A pipacssziromból készült teához 1 gramm, vagyis 2 kávéskanálnyi mennyiséget kell leforráznunk 2 dl forró vízzel, és 15 percig állni kell hagyni, majd utána fogyaszthatjuk. Ha édesebbnek szeretnénk érezni, bátran adjunk hozzá egy kis mézet, hiszen ezzel csak még többet tehetünk az egészségünkért. A pipacsból készült tea segít csökkenteni a köhögést, és jó hatással van asztma, heveny hörghurut vagy mandulagyulladás esetén is. A pipacsszirom a papsajttal, a hársfa- és bodzavirággal, valamint az ökörfarkkóróval elkeverve köptető-nyugtató teakeverék lesz.
Gargalizáló oldatot is készíthetünk, ami enyhíti a torokfájást. Az oldathoz 2 evőkanálnyi felaprított levelet forrázunk le 5 dl vízzel, és 15 percig hagyjuk állni. Szűrjük le, és naponta kétszer-háromszor öblögessünk vele.
Ezt érdemes még tudni a pipacsról
Több néven is ismert a pipacs, így pipacsmák, büdös mák, czúczik, lúdmák, pitypalattyvirág, veres mák, vad mák, pipacsvirág, mákrózsa, pippancs, bujdosómák vagy vetési pipacs is lehet a neve, attól függően, az ország melyik vidékén járunk.
A legtöbb virágnak van szimbolikus jelentése, így a pipacsnak is, amely az érzékenység, lobbanékonyság, boldogság és felszabadultság.
A pipacs virágszirmaiból vörös ételfesték készül.
Óvatosan a pipaccsal!
A pipacs szára és levele ópiumot tartalmaz. A pipacs nyers hajtásait kerüljük messzire, mert azok mérgezést okoznak!
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.