Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Lencsés-húsos hasé recept
Lencsés-húsos hasé
Szilveszteri malacsült recept
Szilveszteri malacsült
Újévi lencsefőzelék recept
Újévi lencsefőzelék
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Lencseleves gazdagon recept
Lencseleves gazdagon
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Kaszinótojás és tormakrémes sonkatekercs recept
Kaszinótojás és tormakrémes sonkatekercs
Virslis lencsesaláta recept
Virslis lencsesaláta
Egészséges

Húgyúti betegségek esetén is hasznos a gyógyzselé, eláruljuk, melyik növény terméséből készíthető

A természet patikája egész évben nyitva tart, ám a gyógynövényeket, különféle gyümölcsöket és terméseket nemcsak a jótékony hatásuk, hanem különleges és finom ízük miatt is érdemes gyűjteni, felhasználni. Az egyik ilyen különlegesség az út szélén is termő, de az erdőkben is fellelhető madárberkenye.

A madárberkenye vagy vörös berkenye ismert még gálnafa, kutyacseresznye és rekettyefa néven is. A természetben sokfelé előfordul, Magyarországon is megtalálhatjuk, például az Északi-középhegység magasabban fekvő területein, a Mátrában, valamint a Nyugat-Dunántúlon, de a leggyakrabban a városokban találkozhatunk a fájával, ugyanis dísznövényként, szegélyező faként elszeretettel ültetik.

Megyeri Sára elárulja, mire kell figyelni a madárberkenye termésének gyűjtése és felhasználása során
Megyeri Sára elárulja, mire kell figyelni a madárberkenye termésének gyűjtése és felhasználása során
FOTÓ: MÓRICZ ISTVÁN / MINDMEGETTE

Nem szabad összetéveszteni a tűztövissel

A madárberkenye az apró, bogyószerű termése miatt kísértetiesen hasonlít a parkokban, a járdák mellett ültetett tűztövisre. A madárberkenye jellegzetesen fás megjelenésű, törzzsel és lombkoronával rendelkező faj, a tűztövis pedig inkább bokros. Azért fontos megbizonyosodni arról, melyik előtt is állunk, ugyanis a tűztövis termése mérgező, és bár a madárberkenye gyümölcse sem veszélytelen, de kellő körültekintés mellett a hasznunkra lehet.

A madárberkenye termésének helyes felhasználása

A madárberkenye termése több olyan anyagot is tartalmaz, amelyek a helytelen felhasználás, vagy túladagolás esetén enyhébb mérgezést okozhatnak. Az egyik a para-szorbinsav, ami a terméshús sebzésekor képződik. A para-szorbinsav nyálkahártyát és bőrt ingerlő folyadék, ami főzés hatására nem mérgező szorbinsavvá bomlik. A másik a prunazin (egy ciánglikozid) a terméshúsban, a harmadik pedig az amigdalin (egy ciánglikozid) a magokban. Az érett termés húsában nincs vagy minimális mennyiségű a méreganyag, főzés hatására pedig elbomlik. A magvak mérgezők.

Madárberkenye, aminek a termése veszélyes csodaszer
Madárberkenye, aminek a termése veszélyes csodaszer
FOTÓ: MÓRICZ ISTVÁN / MINDMEGETTE

Az érett, dércsípte terméseket – szárításuk előtt – le kell szedni a fürtről, majd kiterítve kell szárítani őket – akár napon is lehet – egészen addig, amíg meg nem keményednek; a szárítás során. A madárberkenye érett termései fanyar, savanykás ízűek, és bár nyersen is ehető, nem szabad túl sokat csipegetni belőle, mert a termés húsa is tartalmaz ciánglikozidokat, nemcsak a magja.

A madárberkenye felhasználása és gyógyhatása

A madárberkenye egyik leggyakoribb felhasználási módja, ha a friss, érett és megfőzött termésből savanykás zselét készítenek. A madárberkenyéből emellett lekvár, szörp és alkoholos ital is főzhető.

A friss madárberkenye-termés rengeteg C-vitamint tartalmaz, a megszárított, érett termés főzete pedig a veseképződés és a húgyúti betegségek esetén lehet hasznos. A népi gyógyászatban érett terméseit vizelethajtóként, leveleit összehúzó és vérzéscsillapító hatása miatt alkalmazták. Kérgének és levelének főzetét szájpenész kezelésére használják. A virágaiból készített tea enyhén has- és vizelethajtó hatású.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.