A zamatos turbolya, akárcsak sok másik erdei és mezei növény, több néven is ismert. Hívják útszéli turbolyának, olasz salátának és édespetrezselyemnek is. Ez utóbbi elnevezését édeskés íze és a petrezselyem zöldjére hasonlító levele miatt kapta, és nem is járunk messze az igazságtól, ha hasonlóképpen használjuk, mint a zöld aranyat. A zamatos turbolya illata az ánizsra is emlékeztet, és már a rómaiak is használták, ma viszont elsősorban a francia konyha kedvelt fűszere.
A turbolya az út szélén, erdőkben, mezőkön is megtalálható, de mivel igazán apró is tud lenni, nehéz kiszúrni. Ha valaki biztosra szeretne menni, akkor keresse az akácosokat, ugyanis ezen fák alatt, az akácosok aljnövényzeteként nagy eséllyel találunk zamatos turbolyát. A turbolyát ősztől kezdve akár egész télen át is gyűjthetjük, ugyanis a hideg hónapokat zölden vészeli át, és ha nincs hótakaró, akkor akár decemberben, januárban és februárban is szedhetjük.
Akárcsak a petrezselyem, a zamatos turbolya is kiváló ételízesítő, és kiváltképp a zöldség-, csont- és húslevesek remek fűszere. Használhatjuk még szárnyasból készült ételek, sült húsok, mártások, tojásételek ízesítőjeként is, de passzol a gombás fogásokhoz. A tavaszi hajtásokból saláta készíthető. A zamatos turbolya íze édeskés, illata az ánizsra emlékeztet, ezért ne a petrezselyem helyettesítőjeként használjuk, hanem vele együtt kerüljön az ételekbe.
A zamatos turbolya keserűanyagokat, ásványi anyagokat, A- és C-vitamint tartalmaz, a belőle készített tea a vese, a hólyag- és emésztőszervi megbetegedéskor fejti ki jótékony hatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.