A legelterjedtebb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott tej a szarvasmahától származik, de emberi fogyasztásra alkalmas a kecsketej, a juhtej, sőt a szamár, a ló, a bivaly és a teve teje is. Magyarországon az előbbi három (a tehén, a kecske és a juh) teje a legnépszerűbb, ám világszerte egyre több helyen fogyasztják a számtalan egészségügyi hatással bíró, rendkívül egzotikusnak ható tevetejet.
A tevetej, akárcsak a szarvasmarhák esetében, a nőstény állatoktól származik és ugyanúgy alkalmas az emberi fogyasztásra, mint a tehéntej. A közel-keleti és észak-afrikai országokban már nagyon régóta isszák, főleg a pásztorok, akik a tevék segítségével szelik át a forró, kietlen, sivatagos tájakat. Számukra elsőszámú folyadékforrás a tevetej.
Egyesek szerint semmi különleges nincs benne, sőt ha nem tudjuk, hogy tevetejet iszunk, nem is lehet megkülönböztetni a sima tehéntejtől. Mások viszont azt állítják, hogy a tevetejnek édes, enyhén sós íze van, és krémesebb is, mint a szarvasmarhák teje. Sok függ attól is, hogy az adott állat melyik kontinensen él, ott milyenek a hőmérsékleti viszonyok, szabadtartásban vagy farmon nevelik-e, valamint befolyásolja az ízét és a beltartalmi értékeit, hogy az állat milyen táplálékot fogyaszt.
A tevetejben többféle fehérje is található. Nagy arányban tartalmaz béta-kazeint, kappa-kazein tartalma azonban csekély, így ilyen értelemben az anyatejhez hasonlít az összetétele. Ennek a jellegzetességnek köszönhető, hogy a tehéntej-fehérje fogyasztása során allergiás tüneteket produkáló gyermekek a tevetejet többnyire gond nélkül ihatják – olvasható a soproni egyetem tanulmányában.
Egyes szakvélemények szerint a friss- és a fermentált tevetejnek vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő hatása van, illetve rendelkezik vírusellenes tulajdonságokkal is. A tevetej fogyasztása jó hatással van a gyomor-bélrendszer bizonyos megbetegedéseire.
A tehéntejhez képest jóval magasabb a C-vitamin-tartalma, ellenben B-vitaminból kevesebb van benne, mint a boltokban kapható hazai tejekben. A tevetej jelentős arányban tartalmaz telítetlen és hosszú láncú zsírsavakat, ennek köszönhetően csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.
A tanulmány kitér arra is, hogy a gyakori tevetejfogyasztás mérsékli a cukorbetegség tüneteit, és egyes népcsoportok esetében megfigyelték, hogy a tevetejnek akár a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében is komoly szerepe lehet. Kedvező hatását a tevetejben található jelentős mennyiségű inzulinnak és inzulinszerű anyagoknak köszönheti.
A tevetejet fogyasztják magában, de joghurtot, fagylaltot, sőt tejcsokit is készítenek belőle. A közel-keleti országokban számtalan édesség, drazsé és táblás csokoládé alapanyaga lehet a tevetej.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.