Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Minestrone recept
Minestrone
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Diéták

Ez a 3 legjobb diéta 50 felett – érdemes kipróbálni!

Az életkor előrehaladtával teljesen természetes, hogy a női test változik. Ötven felett a legtöbben azt tapasztalják, hogy az addig követett étkezési tervek már nem igazán működnek. Ám van néhány diéta, ami kifejezetten ajánlott változókorban.

A táplálkozásban ötven év felett fontos szerepet kap a súlycsökkentő diéta általában még azoknál a hölgyeknél is, akiknek addig nem voltak súlyproblémáik. Emellett a menopauza tüneteinek enyhítésére, az agyműködés frissen tartására és az általános egészség megőrzésére is jobban kell figyelni.

Amikor minden változik

A menopauza általában 45 és 55 év között kezdődik, és ez az átmenet több olyan változást is magában foglal, amelyek súlygyarapodást eredményezhetnek. Hogy melyek ezek? Elsősorban a hormonális változások, a lassuló anyagcsere, a csökkent aktivitási szint, az izomtömeg-csökkenés de még az alvászavarok is felelősek a hízásért. Egy 2022-es tanulmány megállapította, hogy a menopazua alatt jelentkező alvászavarok és az egyre alacsonyabb ösztrogénszint egyaránt befolyásolta a résztvevők szervezetének zsírfelhasználását, ami hozzájárulhat a testzsír növekedéséhez a menopauza idején.

Ebben a korban tehát simán előfordul, hogy szinte napról napra nő a testsúly… A szakemberek ennek ellenére óvva intenek a gyors sikerrel kecsegtető, korlátozó diétáktól, mert azok nem tartósak, és vészes tápanyaghiány léphet fel. Hogy mi lehet a megoldás? Máris mutatjuk!

Előfordul, hogy szinte napról napra nő a testsúly… / Fotó: Shutterstock
Előfordul, hogy szinte napról napra nő a testsúly… / Fotó: Shutterstock

1. DASH diéta

A DASH ( magas vérnyomás megállítása táplálkozási szempontból), ahogy a neve is utal rá, elsősorban a magas vérnyomás kialakulásának megelőzését és kezelését célozza meg a szív- és érrendszer egészségének védelmével. Az étrend a gyümölcsökre és zöldségekre, a teljes kiőrlésű gabonákra, az alacsony zsírtartalmú tejtermékekre és sovány fehérjékre helyezi a hangsúlyt.

Ez a diéta kevés nátriumot, hozzáadott cukrot, telített zsírokat (például kókuszdió- és pálmaolajat), alkoholt és feldolgozott élelmiszereket tartalmaz. Gazdag rostokban és három alapvető ásványi anyagban: kalciumban, magnéziumban és káliumban. A DASH diéta nemcsak a magas vérnyomásban szenvedők vérnyomását csökkenti, hanem mindenki számára kiegyensúlyozott étkezési terv: támogatja az egészséges öregedést, köszönhetően a zöldségekben és gyümölcsökben található vegyületeknek, és az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszereknek, amelyek segítenek az agyműködés hanyatlásának megelőzésében.

A DASH-diéta mindenki számára tökéletes étkezési terv / Fotó: Shutterstock
A DASH-diéta mindenki számára tökéletes étkezési terv / Fotó: Shutterstock

2. Mediterrán diéta

Igen, a méltán népszerű mediterrán diéta a menopauzában lévő nőknek is ajánlott. Az étrend valójában a Földközi-tengert körülvevő országok étkezési alapelveit követi, amely bizonyítottan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és javítja az általános egészségi állapotot. A mediterrán diéta a teljes értékű élelmiszerekre helyezi a hangsúlyt, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, babot, dióféléket és magvakat , valamint az egészséges zsírokat, például az olívaolajat, valamint hetente kétszer ajánlja a hal- és tenger gyümölcsei fogyasztását. Mérsékelt mennyiségű tojás és baromfihús is belefér a diétába. Vörös húst csak alkalmanként engedélyez, és nem javasolja a finomított gabonák, hozzáadott cukrok és magasan feldolgozott élelmiszerek fogyasztását.

A mediterrán diéta a teljes értékű élelmiszerekre helyezi a hangsúlyt / Fotó: Shutterstock
A mediterrán diéta a teljes értékű élelmiszerekre helyezi a hangsúlyt / Fotó: Shutterstock

3. MIND diéta

Az előző két diétát ötvözi, célja pedig agy frissen tartása – az általános egészség megőrzése mellett, természetesen. A MIND diéta segíthet fenntartani a kognitív funkciókat, csökkentve így az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

Ez a diéta alapvetően a növényi táplálkozást preferálja, és olyan élelmiszerek fogyasztását javasolja, mint például a bogyós gyümölcsök, a sötétzöld leveles zöldségek (és más zöldségek), a halak, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák és az olívaolaj. Bár a MIND diéta célja az agy egészségének védelme, az étrend jótékonyan hat a szív egészségre, segít megelőzni a cukorbetegséget és bizonyos rákos megbetegedéseket is.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.