A menopauza alatt és után sok nő tapasztal súlygyarapodást, amely a test átalakulásának következménye lehet. Szerencsére túl az ötödik x-en sem reménytelen leadni a fölösleget, csak nagyobb fokú odafigyelésre és speciálisabb étrendre van szükség.
Sok szakember állítja, hogy bizonyos értelemben vissza kell térnünk az őskori életvitelhez. Akkoriban az emberek jóval többet mozogtak, valamint jelentősen kisebb mennyiségű és jobb minőségű táplálékot fogyasztottak. A paleodiéta lényege is hasonló: a természetes eredetű ételek (hús, zöldség, gyümölcs) fogyasztása engedélyezett, míg a feldolgozott, adalékanyagokkal dúsított élelmiszerek tiltólistásak. Más diétákhoz képest szigorúbb ez az étrend, ugyanis tiltja a tejtermékeket és gabonaféléket (búza, rizs, kukorica) is, továbbá az ezekből készült ételeket (tészta, kenyér).
Egy új svédországi kutatás szerint a telítetlen zsírsavakban gazdag paleoétrend a nők esetében bizonyítottan csökkenti a testsúlyt. Hosszú távú előnyei pedig az egészség szempontjából relevánsak, ugyanis csökkenti az elhízásból adódó esetleges megbetegedések, például a cukorbetegség, szív-ér rendszeri betegségek vagy a szívroham előfordulásának kockázatát. A szénhidrátfogyasztást ezzel szemben jelentősen mérsékelni kell.
A kutatásban 70 nőt vizsgáltak két csoportra osztva. Mindannyian étkezési naplót vezettek dietetikus segítségével. Az egyik csoportban hagyományos diétát követtek a résztvevők, alacsony zsír- és fehérjebevitellel. A másik csoport tagjai pedig sovány húsokat, zöldségeket és gyümölcsöket, dióféléket fogyasztottak. A felmérés végére az eredmény egyértelmű volt: a paleodiéta szerint étkező nők nagyobb arányban veszítettek testsúlyukból, és vérzsírszintjük is jóval alacsonyabb volt.
A Diéta és fitnesz teljes cikke itt olvasható, ráadásul kétnapos mintaétrenddel is segítik a vállalkozó szellemű nőket.
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.