A kökény, vagy más néven boronafa, tövisfa vagy kökényszilva erdők szélén, bozótosokban, mezőgazdasági területek határán előforduló cserje. Akár egy-két méter magasra is megnő, ágai jellegzetesek, ugyanis hatalmas tövisek nőnek rajta, ezért a kökény termésének gyűjtése során fokozottan óvatosan kell lenni. Ősszel lehullajtja a leveleit, így jobban láthatóvá válnak a terméseket védő szúrós ágacskák. A termés, azaz a kökényszilva igen apró, egy-két centiméter átmérőjű kékes-lilás, hamvas felületű bogyó, aminek húsa zöld, íze meglehetősen savanykás.
Gyógyhatása miatt tavasszal a virágát, ősszel a termését gyűjtjük. A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács szerint a kökény terméseiben sok a cserzőanyag, de található benne C-vitamin, cukor, pektin, szerves és festékanyag is. A cseranyag-tartalmának köszönhetően kiváló az összehúzó hatása, így bélbántalmak, hasmenés kezelésére is használható, de a szájban előforduló sebek, gyulladások enyhítésében is segítségünkre lehet. A kökényben található még ellagsav is, ami gátolhatja a kötőszövetekben lévő kollagén lebomlását, így a kökény fogyasztása kedvezően hathat a porcok, a bőr egészségére – írja az Agrofórum.
A kökény bogyóját persze nemcsak gyógynövényként, hanem konyhai alapanyagként is használhatjuk. A kökény termését kimagozás után aszalhatjuk, így kerülhet süteményekbe, húsételek töltelékébe, de a friss gyümölcsöt akár befőtt, lekvár, vagy húsok mellé kínált szószok készítése során is használhatjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.