Magyarországon az egyik legismertebb és leggyakrabban ültetett örökzöld a smaragd tuja, melyeket nemcsak az új építésű házak kertjeiben láthatunk, hanem köztereken is. Az utóbbi időben viszont egyre több tuja állapota kezdett romlani. Az örökzöldek megbarnulnak, elpusztulnak és sajnos ki kell vágni a beteg példányokat.
"Egyszerűen nem bírják már a magyarországi klímát. Az utóbbi években hatalmas a szárazság, aszályosak és forróak lettek a nyarak, ezért a smaragd tuják kiszáradnak. A nyolcvan százaléka már kiment az országban ezeknek a növényeknek” – mondta a boon.hu-nak Tudós-Konkoly Andrea dísznövénykertész.
A tuják közül pont a legnépszerűbb, a smaragd tuja viseli legkevésbé jól az extrém meleget, a többi fajta jobban bírja ezt az időjárást. A locsolás ugyan megoldást jelenthetne, de sokszor még az sem menti meg az örökzöldet a kiszáradástól, ha rendszeresen öntözik. A tujának ugyanis vannak olyan betegségei, amelyek legyengíthetik a növényt és az így kevésbé lesz ellenálló a környezeti hatásokkal szemben.
Sok minden lehet az oka a barnulásnak – olvasható a lakaskultura.hu cikkében. Akárcsak a többi dísz- és haszonnövénynek, a tujának is megvannak a maga természetes ellenségei. A leggyakoribb a tuja aknázómoly, melynek lárvái a levelekbe fúródva okoznak kárt: elsárgul-barnul a hajtáscsúcs, végül lehullik.
A pajzstetű sem kíméli a tujákat, tavasszal és a nyári rajzás előtt lehet kiirtani őket a megfelelő szerekkel. Hatalmas pusztítást végez a boróka-díszbogár is, ami a száraz melegben szaporodik, és elsősorban a legyengült növényeket támadja. Ez a rovar a tuja fás részeiben okoz károkat, és ahogy egyre inkább akadályozza a nedvkeringést, úgy szárad ki a bokor. Vegyszerrel nem lehet ellene védekezni, a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.
A tuják barnulását okozhatják gombás betegségek is: a kabatinás hajtáselhalás leginkább ősszel támad, tavasztól pedig a pikkelylevél-barnulás tizedeli a tujákat. Ha még nem tarolta le teljesen a növényt a barnulás, kísérleteket lehet tenni a megmentésére. Az elhalt részeket érdemes levágni és megsemmisíteni, hogy ne fertőzze meg a többi örökzöldet.
A tujáknak a sok eső, párás levegő és a hűvösebb klíme lenne az ideális. A szakértő szerint a tuják helyett más, szárazságtűrő örökzöldeket érdemes ültetni a kertekbe, mint amilyen a babérmeggy vagy a Leyland-ciprus, melyek szintén tuja-félék.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.