Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Krémes spenótfőzelék
Tojásos nokedli fejes salátával
Farsangi szalagos fánk
Tárkonyos csirkeraguleves
Káposztás tészta egyszerűen
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Finomfőzelék
Dödölle - az eredeti recept
Hagymás rostélyos
Zsemlegombóc
Vadas marha
Rakott zöldbab darált hússal
Mákos guba
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Klasszikus kuglóf
Klasszikus grízgaluska leves
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Érdekességek

Repülő csótány?! Egyre több van belőlük, így védekezhetünk ellene!

erdeicsótány, repülő csótány
Sokak legrosszabb rémálma, hogy a csótányok egyszercsak repülni is tudnak, úgy tűnik, nem a képzelet szüleménye: repülő csótányok bizony léteznek, mégpedig Közép-Európában, így itthon is egyre többen vannak. Ártalmasak vajon? Hogyan védekezhetünk ellenük? A szakértő válaszol.

A kertvárosi erdeicsótány eredetileg a mediterrán térségből származik, elterjedési területe Olaszországtól a Balkánon és Törökországon át a Kaukázusig bővül. Az 1980-as évektől Európában észak felé terjed: mára eljutott Németországba, Ausztriába, Szlovákiába, Hollandiába is. Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben észlelik jelenlétét - mondta el Puskás Gellért, a Magyar Természettudományi Múzeum Kisebb Rovarrendek gyűjteményének munkatársa a Ripostnak.

Mivel az erdeicsótányok főként szabadban élnek és vándorolnak, a vegyszeres permetezés nem bizonyul igazán hatékonynak (Fotó: Shutterstock)
Mivel az erdeicsótányok főként szabadban élnek és vándorolnak, a vegyszeres permetezés nem bizonyul igazán hatékonynak (Fotó: Shutterstock)


erdeicsótány és közönséges csótány - mi a különbség?

Magyarországon több őshonos erdeicsótány faj is előfordul. Ezeknek rokona a kertvárosi erdeicsótány, ami magyar nevét onnan kapta, hogy hazánkban jellemzően települések zöldövezeteiből került elő. Az emberhez kötődő csótányfajokkal ellentétben leginkább korhadékot fogyaszt, ezért előszeretettel rejtőznek a növények levelein, az avar alatt.

Rajzáscsúcsuk augusztusra és szeptemberre esik, ilyenkor tömegesen találkozhatunk velük a kertekben. Bár elsőre ijesztő lehet a jelenlétük, aggodalomra semmi ok, hiszen teljesen ártalmatlan rovarok. Nem csípnek, nem szúrnak és nem harapnak. A hírhedt szünantróp csótányokkal ellentétben nem terjesztenek betegségeket, tudomásunk szerint allergiás reakciókat sem okoznak.

Másik megkülönböztető jele, hogy míg a közönséges csótányok nem tudják szárnyukat repülésre használni, addig az erdeicsótányok nagyon jól repülnek. Ezért könnyen vándorolnak, és előfordulhat, hogy bejutnak a lakásokba is.

Hogyan tartsuk távol ŐKET?

A lakás nem természetes élőhelyük, ott gyorsan elpusztulnak, így nem kell tartanunk attól, hogy tömegesen megszállják otthonunkat. Az esti lámpafényes szellőztetést viszont érdemes kerülni, mert akárcsak más rovarokat, az erdeicsótányokat is vonzza a fény. A poloskákhoz hasonlóan szúnyoghálóval hatékonyan védekezhetünk ellenük.

Mivel főként szabadban élnek és vándorolnak, a vegyszeres permetezés nem bizonyul igazán hatékonynak. A legjobb, ha türelmesen várunk. Az augusztus-szeptemberi rajzáscsúcsot követően az egyedszámuk gyorsan csökken, és szinte maguktól eltűnnek a kertekből.

(forrás: www.mttmuzeum.blog.hu)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.