A Magyar Vízközmű Szövetség által közölt adatokból kiderül, hogy a napi vízfogyasztás legnagyobb hányadát, mintegy 40%-át zuhanyozáshoz, illetve fürdéshez használjuk el, de sok vizet használunk WC-öblítésére, mosáshoz és kézmosásra is. Ezek alapvető dolgok, így persze igen megnehezíti a vízspórolást. Ahhoz, hogy csökkentsük a vízfelhasználást háztartásunkban, szükségünk lesz néhány kompromisszumra.
Ahhoz, hogy valóban csökkenteni tudjuk a vízfelhasználásunkat, hatékonyabban kell használnunk az ivóvizet. A változtatásokat motiválhatja az alacsonyabb vízszámla, de ugyanilyen fontos szempont a környezetvédelem is. Lássuk, mit tehetünk a jövőnkért víztakarékossági praktikákkal!
Nem is kérdés, hogy az első, hiszen kevesebbet fogyasztani úgy lehet, ha kevesebbet használnunk valamiből. Egy kádfürdőzés során kb. 80-100 liter vizet használunk el, míg zuhanyozással lényegesen kevesebbet, 20-60 litert. A meleg víz érkezéséig sok víz kifolyhat, ezt célszerű egy lavórba gyűjteni és később felhasználni WC öblítésre például. Csökkenthetjük a vízfogyasztást, ha elzárjuk a vizet, amíg szappanozzuk magunkat vagy hajat mosunk.
Érdemes a csapokat is korszerűsíteni: a vizet levegővel tuningoló csapok és zuhanyrózsák felszerelésével percenként 5-6 literre csökkenthető az átfolyó víz mennyisége (az átlagos percenkénti 12 literről). Az áramlásszabályozóval ellátott csapok használatával ugyan kevesebb víz jön, de a különbség a víznyomásban nem látszik, a komfortérzet nem csökken – ellenben a vízszámla igen. Ezek apróságnak tűnnek, de akár 150 liter vizet is megtakaríthatunk hetente.
A szokásos wc öblítőtartályok egy öblítésnél 8-12 liter ivóvizet engednek le, ami egy kétgyermekes családnál akár 100-300 literes vízfelhasználás is lehet naponta. Gazdaságosabb egy kétállású víztakarékos tartály, ami szükség szerint 3 vagy 7 litert enged le. (Az öblítés hossza és így az elhasznált vízmennyiség attól is függhet, hogy milyen hosszú ideig nyomjuk a gombot). Ahol elég nagy a hálózati nyomás, ott tartály nélküli vízöblítő a jó megoldás, amely addig engedi a vizet, ameddig nyitva van a csap. A nem víztakarékos WC tartály hasznos térfogatát egyszerűen csökkenthetjük ha nagyobb, tiszta kavicsokat vagy vízzel töltött, lezárt palackot teszünk bele.
Már kapható olyan, kézmosóval egybeépített WC tartály, ahol a kézmosás során keletkezett szappanos víz tölti fel a WC tartályt, így a kézmosóvíz 100%-a újrafelhasználható. Egyébként WC öblítésre tudjuk használni a mosóvizet (ha meg tudjuk oldani annak összegyűjtését); a fürdővizet; a zöldség- és gyümölcsmosó vizet és az összegyűjtött esővizet.
Jelentős tétel a mosógépek vízfogyasztása: egy-egy öregebb gép 140 litert is elhasználhat egyetlen mosáshoz, míg a korszerűbbek már 40-80 liter vízzel működnek. Így nem kérdés, hogy már rövid idő alatt megtérül egy új víz- és energiatakarékos mosógép ára.
Fontos, hogy a megfelelő vízfelhasználás érdekébe a mosógépet mindig töltsük tele, így kevesebb víz fogy, mintha csak félig terhelnénk meg. Az Electrolux néhány éve végzett felmérése szerint egy mosásnál átlagosan mindössze 3 kg ruhát mosunk egyszerre, pedig a legtöbb mosógép kapacitása ennél jóval nagyobb. A mosásból származó utolsó öblítővizet újrahasznosíthatjuk WC-öblítésre, így ha az összegyűjtést meg tudjuk oldani, komoly mennyiségű vizet spórolhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.