A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Csupacsokis brownie
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus kuglóf
Dubarry-csirkemell
Zsemlegombóc
Babgulyás
Dödölle - az eredeti recept
Tojásos nokedli fejes salátával
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Hagymás rostélyos
Körömpörkölt csülökkel
Rakott zöldbab darált hússal
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Mákos guba
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Kapros tökfőzelék virslivel
Káposztás tészta egyszerűen
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Érdekességek

Vége a trükközésnek: kíméletlenül lecsap az EU a csomagolással machináló gyártókra

Egyszer használatos műanyag csomagolás
Az Európai Unió új szabályozásának értelmében jövőre kizárólag újrahasznosítható csomagolásban árusítható a 1,5 kg-nál kisebb kiszerelésű friss gyümölcs és zöldség. Ez a lépés nemcsak környezetvédelmi, hanem fogyasztóvédelmi szempontól is fontos: vége az indokolatlanul nagy, a vásárlókat megtévesztő csomagolásnak!

Az EU folytatja az egyszer használatos csomagolóanyagokkal szemben folytatott háborút. Legújabb szabályozásában kimondja: 2030-tól csak az újrahasznosítható, klímabarát csomagolóanyagok és címkék maradhatnak használatban.

A csomagolásra vonatkozó uniós szabályozás első lépésben a zöldségeket és a gyümölcsöket érinti, ezeknél az élelmiszereknél már 2024 májusától kizárólag az újrahasznosítható csomagolások és címkék használhatók – írja a FruitVeb. A szabályozásnak két meghatározó eleme van:

  • Nem alkalmazható egyszer használatos csomagolás 1,5 kg-nál kisebb kiszerelésű friss gyümölcs és zöldség esetében, kivéve, ha a csomagolás a vízveszteség, a turgornyomásvesztés vagy a mikrobiológiai és fizikai vagy egyéb veszélyek és megrázkódtatások elkerülése érdekében bizonyítottan szükséges.
  • A gyümölcsökre és zöldségekre ragasztott öntapadós címkéknek teljes egészében komposztálhatónak kell lenniük a rendelet hatálybalépését követő 24 hónapon belül.

A csomagolóanyagokat, azok összetétele szerint, egy A-tól E-ig terjedő skálán osztályozza az Európai Unió. A legkevésbé fenntartható, E minősítésű csomagolásokat 2030-tól kivezetik a piacról, az A–D osztályzatú csomagolás használatát pedig extra díjjal sújthatják.

A rendelettervezet célja, hogy elejét vegye a csomagolóanyag-hulladékok mennyiségének EU által 2030-ra jósolt 19%-os növekedésének. Becslések szerint 2030-ra csak a műanyag csomagolóanyagok mennyisége 46%-kal nőne a jelenlegi ütem szerint, ez a lépés azonban hozzájárul ahhoz, hogy 2050-re teljes mértékben klímasemleges legyen a termékek csomagolása.

Az élelmiszereknél már 2024 májusától kizárólag az újrahasznosítható csomagolások és címkék használhatók (Fotó: Shutterstock)
Az élelmiszereknél már 2024 májusától kizárólag az újrahasznosítható csomagolások és címkék használhatók (Fotó: Shutterstock)

Az uniós döntés másik célja, hogy gátat szabjon a gyártók csomagolással összefüggő trükközésének – írja a napi.hu. Gyakran előfordul, hogy egy termék a valódi méreteinél jóval nagyobb csomagolást kap, mivel így akár méretre, akár mennyiségre nagyobbnak tűnik. Amellett, hogy ez a gyakorlat megtévesztheti a fogyasztókat, felesleges környezetterhelést is jelent.

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.