Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Rengeteg értékes anyagot tartalmaz, mégis egyre többen vannak, akik nem fogyaszthatják. Lássuk, mi lehet a felelős a problémáért!

Laktózintolerancia
A tejfogyasztást követően fellépő emésztési problémák, a hasfájás, az émelygés, az állandó hasmenés mind-mind tejcukor-érzékenységre (laktózintoleranciára) utalnak. Az ebben szenvedő emberek szervezetéből hiányzik a laktáz nevű enzim, amely elbontaná a laktózt a vékonybél nyálkahártyájában, a bélbolyhok felületén. A bélhámsejtek ugyanis csak a bontott állapotban lévő laktózt képesek felvenni. Ha az említett enzim hiányzik, vagy a működése károsodik, akkor a bontatlan tejcukor nem szívódik fel, és a vastagbélben használják fel az ott található baktériumok. Az erjedés következtében azonban gázok képződnek, a bélben maradó bontatlan cukormolekulák pedig vizet kötnek meg – ez okozza a hasmenést. Laktózmentes termékekkel elkerülhető a probléma, ezek ára azonban sajnos jóval magasabb a normál változatokénál.

Tejallergia
Elsősorban csecsemőknél és kisgyermekeknél gyakori, 90%-uk azonban 3 éves korára kinövi. A betegség lényege, hogy a test allergiával reagál a tehéntejben lévő bizonyos fehérjékre. A korai tünetek – hasmenés, hányás, bőrkiütés, légzési nehézségek – az ital elfogyasztása után azonnal vagy néhány óra múltán jelentkeznek, és igen hevesek, ráadásul csecsemőkorban még veszélyesek is lehetnek. Emiatt nagyon fontos, hogy a picik 1 éves koruk alatt ne kapjanak állati eredetű tejet! Az allergia megelőzésének leghatásosabb módszere, ha a csecsemő 4-6 hónapig tartó kizárólagos szoptatása, illetve, ha erre nincs mód, akkor a megfelelő tejalapú tápszer használata.
A késői tünetek sokkal később, napokkal vagy hetekkel a tejfogyasztás után tapasztalhatók. A gyermeknek gyakran fáj a hasa, nyugtalan, fáradékony, továbbá bőrkiütése is lehet. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy ez okozza a problémát, egy ideig ne adjunk a gyereknek tejet.
Komoly problémát inkább felnőtteknél okoz a betegség, mivel ők egyáltalán nem ehetnek tehéntejből készült termékeket (tej, kefir, joghurt, tejszín, tejet tartalmazó margarin, ízesített vajkrémek, túró, sajtok), ráadásul, mivel a késztermékekben, például a hagyományos felvágottakban vagy pékárukban is lehet tejcukor, ezeket sem fogyaszthatják... Fontos, hogy a tejallergiások a tévhittel ellentétben kecske- és juhtejet sem ihatnak!

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.