Pihenés, piknik, vakáció, nyaralás! A legmelegebb évszakban mindenki aktivizálódik, még az is, akit egyébként alig lehet kirobbantani az „otthon melegéből”. Ha a gyerek egyedül van otthon, vagy ha nyaralásra készül a család, az a ház asszonyát újabb feladatok elé állítja. Sorozatunkban megpróbálunk körbejárni néhány fontos, nyári étkezéssel kapcsolatos témát. Ezúttal az allergén élelmiszerekről lesz szó.
Nyáron a legtöbb allergiás problémát a parlagfű okozza. Sok parlagfű-allergiás számolt már be orvosának arról, hogy például görögdinnye evése után szénanáthás panaszaik olyan erősen jelentkeznek, mintha egy parlagfűmezőre tévedtek volna. Az orrviszketést, tüsszögést, orrdugulást, könnyezést ilyenkor ráadásul még hasi panaszok is tetézik.
Egyes allergiát kiváltó anyagokhoz nagyon hasonló kémiai szerkezettel rendelkeznek egyéb, velük rokonságban álló növények anyagai is. A hasonlóság miatt szervezetünk bárhol reagálhat, ahol a fehérjeszerkezettel találkozik: a pollennel az orr nyálkahártyáján, a görögdinnye allergénnel szemben a bélrendszerben. Ezt nevezzük keresztallergiának. Emiatt a parlagfűre allergiásnak nem javasolt fogyasztani görög- és sárgadinnyét, paradicsomot, uborkát, cukkinit, tököt, de banánt és kamillás italokat sem.
A nyers gyümölcs mellőzése mellett kerüld a gyümölcskészítményeket is, és ne feledkezz meg a zöldségekből, gyümölcsökből készült kozmetikai készítményekről sem, amelyek szintén kellemetlenséget okozhatnak!
Hőkezeléssel (főzés, sütés, párolás) csökkenthetjük a gyümölcsök allergizáló hatását, ugyanez azonban nem áll a földimogyoróra – amely sózva-pörkölve ugyanolyan erős allergén, mint nyersen – és a diófélékre sem.
Aki nem allergiás az élelmiszerekben található összetevőkre, nem is tudja, hogy annak, aki viszont az, milyen nagy figyelmet kell fordítania vásárláskor a csomagolás tanulmányozására, hiszen olyan anyagok is kerülhetnek az ételekbe, amelyek alapvetően nem lennének odavalók. Egyik ilyen veszélyes összetevő lehet a mogyoró. Vizsgálatokból kiderül, hogy egy tábla csokoládéban 100 mikrogramm mogyoróból származó fehérjét mutattak ki, ami már elég az allergiás reakcióhoz.
Ha a tengerparton pihened ki az év fáradalmait, szinte természetes, hogy kipróbálod a helyi ízeket, s talán kedvet kapsz a tenger gyümölcseihez is. A halak – de kifejezetten a hering, a szardella, a szardínia, a tonhal, a makréla, a kagyló és a kaviár – magasabb koncentrációban tartalmaznak hisztamint, és ez a tulajdonságuk többnyire a nyelvet égető, fájdalmas ízről ismerhető fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.