A szegfűbors Jamaicából származik, de megtalálható még Guatemalában, Hondurasban és Mexikóban is. A szakemberek szerint azonban a jamaicai szegfűbors a legértékesebb, mert ennek a legmagasabb az olajtartalma, ez a bors rendelkezik a leggazdagabb ízvilággal.
Az európai felfedezők érkezése előtt, a maják többféle célra is alkalmazták a szegfűborsot. Egyrészt a halottak balzsamozásának volt igen fontos alapanyaga, másrészt a csokoládéból készített italokat fűszerezték, édesítették vele.
1492-ben Kolumbusz Kristóf talált rá a szegfűborsra a Karib térségben. Ő ugyan borsot keresett, s először a fekete bogyókat szüretelő bennszülött indiánok láttán még hitte is, hogy azt talált. Erre utal a „pimineta” elnevezés is, ami spanyolul borsot jelent. Kolumbusz a borsnak tűnő fűszert elvitte Európába, ahová 1601-től folyamatosan exportálták a szegfűborsot.
A szegfűbors összetett ízvilágának köszönheti igazi sikerét. A csípős és illatos fűszerből a fahéj, a bors és a szegfűszeg mellett - a fejlett ízlelőbimbóval rendelkezők - kiérezhetik a kardamom, a borókabogyó és a szerecsendió ízét is.
A szegfűbors legfőbb aromahordozója az úgynevezett eugenol olaj. Ezt – a több fűszerben is fellelhető – olajat igen gyakran alkalmazza a kozmetikai ipar. A férfiaknak szánt kozmetikumok, illatok jelentős részében megtalálható. Az orosz katonák már a 19. században a csizmájukba dugták a szegfűborsot, mert rájöttek, hogy a fűszerben lévő illatok remekül semlegesítik az esetleges lábszagot.
A lábszagon kívül a szegfűbors más bajok orvoslására is alkalmas. A Karib térség gyógyászatában a szegfűborsból készített teát különféle görcsök oldására, megfázásra illetve emésztőrendszeri problémákra használták. Ezen kívül kezelték vele a cukorbetegséget, az ízületi- és izomfájdalmakat, valamint a véraláfutásokat. A tudomány kimutatta, hogy a szegfűborsban rejtező olaj hatékony fájdalomcsillapító és jó érzéstelenítő. Épp ezért a modern orvostudományban is helyt kapott a szegfűbors olaja, a fogorvosok helyi érzéstelenítésre alkalmazzák.
A szegfűborsban található A-vitamin, B-komplex, C-vitamin, valamint tiamin és rioboflavin. Ezen kívül a fűszerben található vas, magnézium és réz, nyomokban jelen van a nátrium, a cink, a kálium és a szelén is.
Jamaicában kedvelt fűszer, sertéshúsokhoz, savanyúságokhoz, pácokhoz, levesekhez és ragukhoz használják. Ezen kívül likőrt is készítenek belőle, ami sok koktél alapanyaga is. A Pimento dram készítésekor a szegfűborsokat rumba áztatják, így oldván ki a bogyóban rejlő aromát, majd barna cukorból készített sziruppal édesítik.
Az európai konyha leggyakrabban halak, húsok pácolásához használja, illetve kolbászok, pástétomok és más húskészítmények fűszerezésére. Ezenkívül használják raguk fűszerezésére is, főleg a mediterrán vidékeken. A szegfűbors jó fűszere a szárnyasoknak, kifejezetten kellemes a bárányhoz és a nyúlhoz, de marhahúshoz, sertéshúshoz is nyugodtan adható. Zöldségekből készített levesekhez, krémlevesekhez, salátákhoz is illik, a különféle köretek is jól fűszerezhetők vele. A paradicsomnak kifejezetten jól áll a szegfűbors íze. Fekete és zöld borssal keverve, együtt összetörve különlegesen aromás, gazdag ízű keverék készíthető belőle, amivel a pácolni szándékozott húsokat is bekenhetünk, de nyugodtan adhatjuk ragukhoz is. Skandináviában főleg desszertek és húskészítmények fűszerezéséhez használják.
Őrölt formában a szegfűbors jól alkalmazható desszertek, sütemények fűszerezésére; gyümölcsös desszertek, tejalapú piték, pudingok, különféle csokoládés édességek, illetve a karácsonyi desszertek körében. Közel-Keleten főleg a húsos ételekhez adják, illetve a rizst ízesítik vele.
Amíg Amerika kedveli, Európa befogadta és a Kelet használja, addig Ázsiában a szegfűbors nem lelt igazi hazára. Bár néhány masala, azaz fűszerkeverék tartalmazza a szegfűborsot, de még sem számít igazán karakteres fűszernek arrafelé.
A szegfűborsot jól záródó edényben, hűvös helyen érdemes tárolni. Aromáját legjobban őrölt formában adja ki, de a ragukhoz, főtt ételekhez érdemes egészben, fűszerlabdába rejtve adni.
Sztifádó
Hozzávalók:
1 kg marhafelsál
2 teáskanál szegfűbors
4 darabka fahéj
1 evőkanál méz
só
bors
frissen őrölt fekete bors
3/4 l paradicsompüré
2 marék gyöngyhagyma
2 babérlevél
3 gerezd fokhagyma
Elkészítés: A felkockázott húst kis olajon megfuttatom, majd a paradicsompürével felöntöm. Fűszerlabdában borsot engedek mellé, beleszórom a fahéjat, babért, fokhagymát, szegfűborsot, és igen lassan főzöm. Mikor puha a hús, sózom, borsozom, beleöntöm a mézet és a gyöngyhagymát. Tálalás előtt a fahéjakat és a fűszerlabdát kipecázom a raguból. Köretként 1 bő kiló krumplit megfőzök, megpucolom, felnyolcadolom, tepsibe teszem, olívaolajat, rozmaringot és egy pici sót hintek rá. 220 fokon, pirulásig sütöm.
Hot cross bun
Hozzávalók:
45 dkg finomliszt
14 g száraz élesztő
10 dkg mazsola
5 dkg cukor
1 kávéskanál fahéj
1 kávéskanál őrölt szegfűbors
½ kávéskanál szerecsendió
1 elhabart tojás
5 dkg puha vaj
1,5 dl meleg tej
A mázhoz:
2 evőkanál liszt
2 evőkanál porcukor
Elkészítés: A lisztet átszitálom, hozzáadom az élesztőt és a cukrot. Ezután megadom a sütemény ízét: jönnek a fűszerek, majd a tej és az elhabart tojás. Pici sót adok a keverékhez, végezetül hozzáöntöm a mazsolát.
A tésztát alaposan kidolgozom, majd hagyom pihenni. Amíg pihen, addig felfűtöm a sütőt 175 fokra. A tésztát átdolgozom, majd egyforma darabokat szakítok belőle, és zsemlévé görgetem. A megformázott gombócokat sütőpapíros tepsire ültetem, kicsit hagyom kelni, majd a sütőbe teszem. Amíg sül, addig elkészítem a mázat. 2 evőkanál lisztet elkeverek 2 evőkanál porcukorral és annyi vizet adok hozzá, amivel nem túl folyós tésztát kapok. Ezt vagy habzsákba töltöm, vagy bízván a kézügyességemben egy kanál segítségével applikálok rá az adott pillanatban a zsemléimre.
A zsemléket folyamatosan figyelem, s amikor kezdenek színt kapni, akkor kiszedem őket, és a cukros krémmel egy keresztet húzok minden darab tetejére. Ezután gyorsan visszatolom a tálcát a sütőbe. Addig sütöm, amíg szépen meg nem színesednek (a fenekük is).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.