Elképesztően sok. Kantononként, sőt városonként is változik a kenyér formája, összetétele. A tradicionális kenyerek mellett az új táplálkozási szokások csak tovább bővítették a kenyérválasztékot a szépséges Svájcban. Az egyes vidékek mindegyikén kapható saját kenyerük, de a többi régió és kanton specialitásai is kedveltek az egész térségben.
A kenyeret tisztelik (mondjuk meglehetősen borsos az ára is). Tiszteletéről pedig több ünnepség is tanúskodik. Rapperswilben a Rathausteilet ünnepén apró kenyérkéket osztanak mindenfelé, megemlékezve a XIV. századi nagy éhínségről. Valais és Tessin kantonokban kenyéráldó szertartásokat rendeznek minden évben. Közép-Svájc egyes részein február 5-én, Szent Ágota napján kenyértésztából formázott koszorút sütnek, megáldják, és a házak bejáratára akasztják, hogy megvédelmezzék a tűzvésztől.
Érdekességek a svájci kenyerek körül…
- A saint-galleni kenyéren egy orr-alakú dudor található. Ennek régi hagyománya van, de a mai napig így készítik.
- Az appenzelli cipón is orr-alakú dudor található.
- Tessin vagy Ticino fehér kenyere szeletekre törhető, és a déli kenyérfélékhez hasonlít leginkább.
- A valais-i (Valais/Wallis) rozskenyér kimondottan rusztikus, sűrű, erős ízű kenyér.
- Obwald-kanton kenyere leginkább a baguette-re hasonlít, de természetesen más a tésztája.
- Grisons-ban koszorú formájú rozskenyeret sütnek, melynek közepe lukas.
- A genfi kenyér meglehetősen lapos, leginkább lepényre hasonlít. Erősen meg van sütve, íze karakteres.
- A bázeli kenyér két részből áll. A két buci között a kenyér elvékonyodik, így tulajdonképpen két összenőtt cipóra emlékeztet leginkább. Lisztes és ropogós héja teszi jellegzetessé.
- Vaud-kantonban a félbarna kenyér tetejére keresztet vágnak a tésztába.
- A Jura-beli lapos és kenyér tetejét a kanton címere díszíti.
1. Kelet-európai országok: 300-450 g/fő/nap 2. Ausztrália, Argentína, Izrael, Spanyolország, Németország, Franciaország, Olaszország és Hollandia: 170-250 g/fő/nap 3. Görögország, Belgium, Anglia, Svédország, Egyesült Államok, Ausztria, Svájc és Kanada: 85-160 g/fő/nap 4. Brazília és az ázsiai országok: kevesebb kenyeret, de több rizst fogyasztanak
Ha kedvet kaptál a világkonyhához, utazz, és kóstolj meg mindent élőben! >>>
Forrás és fotó: Information suisse sur le pain
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.