Ha egy igazán finom és egyszerű desszertre vágysz, ne keress tovább: a krémes almás sütemény pont ilyen! Ezt a sütit az alma frissessége mellett a tetején lévő krémsajt teszi különlegessé: hidd el, minden falat igazi élvezet!
Az almás kevert sütemények tésztája soha nem száraz, mert az alma lédús gyümölcs, amelyből a nedvesség sütés közben felszabadul, és beivódik a tésztába. Minél lédúsabb az alma, annál több folyadékot enged ki sütés közben. A sütemény zsiradék- és cukortartalma szintén fontos tényező: a megfelelő arányban hozzáadott olaj, vaj vagy cukor fokozza a tészta nedvességtartalmát, amit az alma tovább erősít. Az alábbi recept tökéletes választás, hiszen a tetején lévő diós sajtkrémtől ez az egyszerű süti még fantasztikusabb lesz!
Előkészítés: 30 perc
Sütés: 40 perc
1 adag: kb. 320 kcal
Hozzávalók:
Az alaphoz:
4 db tojás
15 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
10 dkg vaj
25 dkg liszt
1 kávéskanál őrölt fahéj
fél csomag sütőpor
1 csipet só
1 csésze dió/mandula/mogyoró
4 db nagy alma
A tetejére:
10 dkg puha vaj
20 dkg krémsajt
5 dkg porcukor
5 dkg darált dió
fél csésze durvára vágott dióféle
Elkészítése:
Habosra keverjük a tojások sárgáját a cukorral, a vaníliás cukorral. Hozzáadjuk az olvasztott, langyos vajat.
Egy másik tálban összekeverjük a lisztet a fahéjjal, a sütőporral és a sóval.
Végül a sárgájás keveréket összekeverjük a száraz hozzávalókkal, és óvatosan beledolgozzuk a fehérjehabot is.
Az almákat meghámozzuk, negyedeljük, kivágjuk a csutkát, a negyedeket keresztben vékony kis szeletekre vágjuk, majd beleforgatjuk a nyers tésztába a durvára vágott diófélével együtt.
Egy közepes tepsit sütőpapírral kibélelünk, belekanalazzuk a masszát, elsimítjuk. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és legalább fél óráig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e a közepe, akkor jó, ha szárazon húzzuk ki a beleszúrt fogpiszkálót. Ha kész, kivesszük a sütőből, hagyjuk teljesen kihűlni (az a legszerencsésebb, ha átemeljük papírostól egy sütőrácsra).
Elkészítjük a krémet a tetejére. Elektromos habverővel maximális fokozaton tíz percig verjük a puha vajat a krémsajttal és a porcukorral, hogy jó könnyű, habos legyen. A legvégén beleforgatjuk a darált diót is. Ezt kenjük rá a hideg tészta tetejére, végül megszórjuk durvára vágott diófélékkel.
Sajnos ebből nem az lesz, amire a költő gondolt. A receptben leírtak szerint a felhabosított tojássárgája a sütés végeztével is még az asztalon fog várni a sorsára. De persze beleöntöm a lisztbe, mert nyilván, akkor az kőkemény tészta lesz, amibe bele kéne forgatnom a felvert tojásfehérjét úgy, hogy az közben ne törjön össze. És nem ez az egyetlen hiba a receptben. Az értő írásra ugyanúgy oda kellene figyelni, mint az értő olvasásra annak, aki a receptet elkészíti. El kell tudni képzelni, hogy olvasáskor annak a szerencsétlennek is ugyanaz érthető-e a szövegből, amit én az elkészítésről elképzelek. Hogy a szerencsétlennek ne menjen rá a fél délutánja meg az idegzete, mire felhúzza olyanra a tésztát, hogy az ehető legyen - a sütemény áráról nem is beszélve.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.