A kelt tészta készítésének egyik alapszabálya, hogy az alapanyagok, tehát a liszt, az élesztő, de még a só, a cukor, sőt ha kell bele, akkor a tojás is mind szoba-hőmérsékletű legyen. Ez segíti azt, hogy a tészta jól megkeljen, kialakuljon a megfelelő állagú és minőségű gluténszerkezet, a végeredmény pedig egy igazán puha, légiesen könnyed és persze foszlós kalács, kenyér, zsemle vagy éppenséggel kakaós csiga legyen.
A kézmeleg alapanyagokból, akár 15-20 percig is dagasztott tésztát sokan benne hagyják abban a tálban, amiben dagasztották, lefedik egy ronggyal vagy fóliával, és elviszik meleg helyre.
A kelesztőtálat azonban érdemes kiolajozni vagy kilisztezni, hogy a kelő tészta ne ragadjon bele, ám itt van egy rejtett buktató. Egyes kelt tésztákhoz nem használunk zsiradékot. Ilyen például a kovászos kenyér, amihez liszt, só, víz és kovász kell csak a recept szerint, így ezeknél érdemes vékonyan lisztezni a kelesztőtálat.
Az édes kelt tészták zöméhez viszont kerül valamilyen zsiradék, legtöbb esetben vaj, így azoknál nyugodtan használhatunk olajat is a kelesztőtál kikenéséhez, így biztosan nem ragad bele a tészta. A pizzatésztákba is kerül zsiradék, szinte kizárólag olívaolaj, így ennél is használhatunk egy kevés olajat a tál kikenéséhez.
Ha lisztezzük, ha olajozzuk a kelesztőtálat, mindig csak vékony rétegben vigyük fel a tál falának oldalára. A sok liszt kiszárítja, a sok olaj pedig felpuhíthatja a tésztát, és mindkét esetben megváltozik a tésztánk szerkezete, és lehet, hogy nehezebben fog megkelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.