Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Minestrone recept
Minestrone
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Karácsony

Mindenki odáig lesz ezért a mézeskalács-házikóért, íme a recept pontos sablonméretekkel

Mézeskalács-házikó
Fotó: Móricz István / © Mindmegette
A mézeskalács a karácsonyi ünnep része, az az elmaradhatatlan sütemény, ami mindig elkészül. Eggyel nagyobb falat - szó szerint is - a mézeskalácsból készült házikó, ami sok buktatót rejt magában. Kell hozzá egy jó recept, néhány kedves szó és jó tanács, és biztosan sikerülni fog. Ezeket mind megkapod most tőlünk, pontosabban Farkasinszki Ildikótól, a Mindmegette Maestrójától, aki videóban mutatja meg, hogyan készül a szép és mutatós mézeskalács-házikó.

A mézeskalács kedvelt aprósütemény a karácsonyi időszakban. Gyorsan elkészül, ráadásul hamar nagy adag süthető belőle, amiből biztos, hogy egy morzsa sem marad, mert eteti magát. Nemcsak finom a mézeskalács, de olyan illatos is, hogy már sütés közben elárasztja a konyhát és a lakást a karácsonyi hangulat. Ha mézeskalácsot sütsz, feltétlenül kapcsolj karácsonyi zenét, hívd oda a párodat és a gyerekeket, hogy segítsenek, ugyanis együtt még jobb élmény a sütés!

Így készíti a mézeskalács-házikót Farkasinszki Ildikó
Így készíti a mézeskalács-házikót Farkasinszki Ildikó
FOTÓ: MÓRICZ ISTVÁN / MINDMEGETTE

A kicsik és nagyok nemcsak a gyúrásban, hanem a tészta kiszaggatásában, sőt a mézeskalács-házikó összeállításában is segédkezhetnek, hogy a végső mozzanatról, a díszítésről már ne is beszéljünk. Így válik családi, közösségi élménnyé a sütés, amire az ünnepekkor mindannyian vágyunk is.

A tökéletes mézeskalácsnak számtalan receptje van, létezik bögrés verzió és rögtön puha változat is, de olyan is, aminek a tésztáját nem kell pihentetni, hanem rögtön lehet nyújtani, szaggatni és sütni. A jellegzetes fűszert, a mézeskalács-fűszerkeveréket megvehetjük a boltban is, de akár mi magunk is kikeverhetjük, Farkasinszki Ildikónak erre is van egy remek receptje, ahogyan a tökéletes, gyorsan száradó írókához, azaz cukormázhoz is van tippje, tanácsa.

Így készül a mutatós mézeskalács-házikó, íme a recept és a sablon méretei

A házi mézeskalács-fűszerkeverékbe sokféle illatos fűszer kerülhet, de a legfőbb összetevők közé a fahéj, a gyömbér, szerecsendió, csillagánizs és a szegfűszeg tartozik. Ezek mellett kerülhet még bele kardamom, szegfűbors és fekete bors is. Farkasinszki Ildikó azonban egy különlegességet is belekevert a fűszerek közé, ugyanis Megyeri Sára gasztronómiai újságíró és dzsindzsász nemrég az erdőben járt, ahol rátalált az erdei gyömbérgyökérre, arra az elfeledett gyógy- és fűszernövényre, amit régen a szegfűszeg helyett használtak. Ebből hozott egy kis darabot Ildikónak, aki bele is keverte a mámorító mézeskalácsház tésztájába.

Hozzávalók:

A tésztához:

  • 25 dkg méz
  • 10 dkg vaj
  • 50 dkg liszt
  • 10 dkg cukor
  • egy csipet só
  • 1 csapott mk. szódabikarbóna
  • 1 tk. mézeskalács-fűszerkeverék
  • 1 db tojás
  • 2 db tojássárgája

A kenéshez:

  • 1 db tojássárgája
  • 1 ek. tejföl

Az ablaküveghez:

  • pár darab sárga és piros savanyú cukor

A cukormázhoz:

  • 1 db tojásfehérje
  • 15-20 dkg porcukor
  • 1 tk. étkezési keményítő
  • pár csepp citromlé

A mézeskalács-házikó méretei:

Első és hátsó fal: (alap) 11,4 cm, (oldal) 8,9 cm, (ferde tető) 2 x 8,9 cm
Oldalsó falak (2 db): 12,7 x 8,9 cm
Tető (2 db): 14 x 11,4 cm
Ajtó: 3,2 x 6,4 cm
Alap: tetszés szerinti forma és méret

Elkészítés:

  1. A mézet és vajat addig melegítjük, míg a vaj teljesen elolvad.
  2. A lisztet, a cukrot, a sót, a szódabikarbónát és a mézeskalácsfűszert összekeverjük, majd a mézes vajhoz öntjük. Hozzáadjuk a tojást és a tojássárgájákat is, majd összegyúrjuk. 
  3. A tésztát folpakba csomagoljuk, és legalább két órára, de inkább egy egész éjszakára a hűtőbe tesszük.
  4. A pihentetett tésztát szobahőmérsékleten hagyjuk egy kicsit felmelegedni, majd átgyúrjuk, és 3-4 mm vastagra nyújtjuk. Nagyon egyenletesen kell kinyújtani a tésztát, hogy ne deformálódjon el sütés közben. 
  5. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Két tepsit kibélelünk szilikonos sütőpapírral.
  6. Sablon alapján kivágjuk a házikó részeit, és óvatosan a tepsire tesszük őket. Kivágjuk az ablakokat és az ajtókat. Lekenjük tojássárgájás tejföllel, az ablakok helyére nagyon apróra tört vagy darált cukorkát szórunk, és 10 perc alatt megsütjük a házikó elemeit. 
  7. A leeső tésztadarabokból különböző formákat (fenyőfa, hóember, szarvas, kerítés stb.) szúrunk ki, ezekkel is díszíthetjük majd a ház környékét.
  8. Amíg kihűlnek a mézes lapok, elkészítjük a cukormázt. Ehhez a tojásfehérjét összekeverjük annyi cukorral plusz a keményítővel és a citromlével, hogy ne folyjon le a keverőspatuláról, habverőről. A mázt egy habzsákba vagy zacskóba töltjük, aminek a végén 1 mm-es lyukat vágunk.
  9. Kidíszítjük a ház részeit, majd a cukormázzal először az alapra rögzítjük a házikó elejét és az egyik oldalát. Az aljukat is és az oldalukat is megkenjük, így illesztve őket egymáshoz. A másik két házfallal ugyanígy járunk el.
  10. Óvatosan az egyik oldalra illesztjük a tető egyik részét, majd kitámasztjuk alulról, hogy legyen ideje megkötni a „ragasztónak”. Ha már megkötött, csak akkor tesszük fel a tető másik oldalát, és azt is kitámasztjuk.
  11. Végül teszünk a házikóba egy mécsest, és körberakjuk a mézeskalács-figurákkal.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.