Dubarry-csirkemell
Dödölle - az eredeti recept
Finomfőzelék
Epres blondie
Csupacsokis brownie
Tárkonyos csirkeraguleves
Hagymás rostélyos
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Farsangi szalagos fánk
Klasszikus stíriai metélt
Vadas marha
Mézes-mustáros csirkemell
Kínai szezámmagos csirke
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Krémes spenótfőzelék
Mákos guba
Klasszikus grízgaluska leves
Zsemlegombóc
Körömpörkölt csülökkel
Gyógyteák

Csípős gyommal az egészségért

A csalán szó hallatán szinte mindenkinek egy sötétzöld, csípős gyomnövény képe ugrik be, amit jó messzire elkerülni. Pedig ha tudnánk, micsoda gyógyító erő lakozik benne, nem lennénk vele ilyen ellenségesek! A csalán egyike a leghasznosabb gyógynövényeinknek.

A növény szárát és leveleit csalánszőrök borítják, ezek üreges tűk, amelyek a növény belsejében termelődő méreganyagot juttatják az ember bőre alá. Ezért ha saját magad kívánod beszerezni gyógyteád alapanyagát, szerelkezz fel védőkesztyűvel és ollóval!

Gyógyító, melegítő csípések

A megfáradt római katonák a hideg éghajlatú területeken csalánlevelekkel ostorozták magukat egyrészt a hideg ellen, mivel a csaláncsípések felmelegítik a bőrt, másrészt pedig ízületi fájdalmaik miatt. Ebből a csapkodásból alakult ki az a mai napig használatos gyógyító eljárás, mellyel a reumát és a köszvényt kezelik.

Méregtelenítő, szépítő főzet

Azért legjobban akkor jársz, ha gyógyteát készítesz belőle. Egy púpozott teáskanál szárított csalánt adj negyed liter forrázott vízhez, rövid ideig áztasd, majd szűrd le – máris kész az egészséges innivalód.

Levelei sok vitamint rejtenek: bétakarotint, C-, B-, és K-vitamint, kalciumot és káliumot, de mindenekelőtt vasat, így vérszegénység esetén is jó szolgálatot tesz teája.

A csalán az egyik legerősebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ugyanakkor a vesét is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, fokozza a szervezet védekező erejét. Tisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Természetes vízhajtóként könnyíthet a premenstruációs tüneteken, mivel csökkenti a szervezet folyadékvisszatartását.

Gyógyteáját a népi orvoslás használja még köhögés csillapítására, fájós torokra, hurutos állapotok megszüntetésére, és egyes esetekben magas vérnyomás kezelésére, valamint – külsőleg – aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként.

A szépségápolásban is komoly szerep jut a csalánnak. Összehúzó hatású fiatal levelei kiválóak arcgőzöléshez, a csalánból készült krém pedig alapos bőrtisztító, ami zsíros bőrre különösen jó hatással van. A csalán természetes hatóanyagai serkentik a fejbőr vérellátását, így erősítik a hajhagymákat. Főzetének rendszeres használatával gyorsabban nő a haj, és egészséges, szép fényű lesz.

Sokat tehetsz tehát egészségedért, ha ősszel tartasz egy kis csalánkúrát. Igyál három héten keresztül minden nap negyed liter gyógyteát, így megtisztult belsővel és külsővel, erős szervezettel, és feltöltött vasraktárral készülhetsz a zord télre.

Horváth Réka

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.