Azzal nem árulunk el nagy titkot, hogy a hazai Tesco áruházakban kapható lédig citrom, narancs, grapefruit, pomelo és mandarin, illetve a csomagolt narancs, mandarin és citrom nem Magyarországon terem. Október és március között a bolygó északi féltekéről (Spanyolország, Törökország, Görögország, Marokkó, Egyiptom, Horvátország, a pomelo esetében Kína) szerzik be a gyümölcsöket, míg április és szeptember között pedig a déli féltekéről (Dél-afrika, Dél-Amerika).
Ahhoz, hogy a legjobb gyümölcsök kerüljenek a vásárlókhoz, a termelők minden egyes citrusfajta leszedése előtt ellenőrzik, hogy azok érettségi állapota megfelelő-e. Ahhoz, hogy igazán csábító színük legyen, a gyümölcsöknek meleg nappalokra és hűvösebb éjszakákra van szükségük. A citrusok ennek következtében néhány nap alatt érik el a kívánt színüket, de az, hogy például kissé zöldebb egy citrusféle, még nem jelenti azt, hogy kevésbé ízletes lenne. A beszállítás ideje ezt követően csupán 1-2 hét. A magyar Tesco áruházakba kerülésük előtt a szállított citrusok minőségét az áru átvételekor minden esetben ellenőrzik.
Az áruházlánc tapasztalatai szerint télen a mandarint, nyáron pedig a citromot fogyasztjuk a legnagyobb mennyiségben. 2017-ben a Tesco csak Közép-Európában a különböző citrusfajtákból összesen 56,6 millió egységet értékesített, de arra számítanak, hogy idén 2%-kal növekedni fog ez a szám. A citrusfajták között minden országban elérhetők bio- és sajátmárkás termékek is. A Tesco Finest termékei abban különböznek a többi citrusfajtától, hogy a legjobb citrusforrásokból származnak, teljes mértékben magnélküliek és könnyen hámozhatók. A Tesco a közelgő ünnepekre való tekintettel még karácsonyi csomagolású, 1,5 kilós kiszerelésű narancsot és mandarint is kínál.
Azon túl, hogy magában fogyasztva is remek csemegék, a citrusokkal sokféle ételt megbolondíthatunk. Inspirációért álljon itt Bernáth József menüje, amelyből a csokoládéfondant receptjét meg is osztotta velünk: zöldfűszeres-lime-os krémsajt pirítóson, narancsos sütőtökkrémleves, grillezett sárgarépa-saláta pomelóval, bőrén sült aranydurbincs selymes zellerpürével, citrusos zabmorzsával és csokoládéfondant kardamomos mandarinnal, karamellropogóssal. December elején kollégáink együtt készítették el a séffel a fenti ételeket, és bizton állítják, hogy nem volt nehéz dolguk, és a végeredmény is magáért beszélt.
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 185 °C-ra. Az olvasztott csokoládét melegedni tesszük, hozzáadunk egy nagy csipet sót és a vajat, amiből egy keveset meghagyunk a formák kikenéséhez. A cukrot alaposan elkeverjük a liszttel, amiből szintén félreteszünk egy keveset a formák előkészítéséhez. A félretett vajjal kikenjük a formákat, majd kilisztezzük őket.
Egy edénybe feltörjük az összes tojást, majd innen egyesével a lisztes-cukros keverékhez öntjük őket. Miután belekevertük az összes tojást, hozzáadjuk az olvasztott vajas csokoládét is, és alaposan elkeverjük.
Az így elkészített fondant-t a formákba töltjük, mégpedig úgy, hogy egy kisujjnyi távolság maradjon a tészta és a szufléforma teteje között. Az előmelegített sütőben 12-14 perc alatt megsütjük őket. Akkor készülnek el, amikor a formából enyhén kipúposodnak. Ha homorú a fondant, akkor még nyers. A kisült fondant-t tányérra borítjuk.
Tippek:
Mielőtt a sütőbe tennénk, tegyük hűtőbe a formákba töltött tésztát legalább fél órára.
Fagylalttal, mogyorókrémes öntettel vagy akár kardamomos narancsöntettel is tálalhatjuk. Jó, ha valami ropogós is kerül a tányérra, a karamellropogós például remekül illik hozzá.
További érdekességek az ünnepidéző citrusokról néhány ínycsiklandozó recepttel az ÉnTescóm honlapján
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.