A burgonya, a cékla és a hagyma olyan rendkívül sokoldalú alapanyagok, melyek számos variációban kerülhetnek asztalra – előétel, főétel, nassolni való egyaránt készülhet különböző kombinációjukból.
Krumplilevest nagyon sokféle módon lehet készíteni. Kerülhet bele paprika, paradicsom, sokféle gyökérzöldség, aki tartalmasabban szereti, füstölt hússal, szalonnával is gazdagíthatja. A krémlevesek hívei szintén számos lehetőség közül választhatnak, mivel is gazdagítják a jó minőségű burgonyából készítendő levest. Egy biztos, az alapanyagok kiválasztásában rejlik a siker a kulcsa.
Az alábbi burgonyakrémlevest néhány csipetnyi sáfrány és pár csepp tökmagolaj teszi különlegessé. Bár a sáfrány költséges hozzávaló, már néhány szál, illetve őrleményből egy csekély mennyiség is elegendő.
Sáfrányos burgonyakrémleves
Hozzávalók 4 személyre:
2 salottahagyma (vagy 1 kisebb fej vöröshagyma)
50 dkg lisztes burgonya (pl. Ella)
2 szál szárzeller
1 dl főzőtejszín
kb. 1 l zöldségalaplé (vagy jó minőségű koncentrátum, leveskocka)
1 gerezd fokhagyma
néhány szál szárított sáfrány (szükség esetén helyettesíthető 1/2 teáskanálnyi kurkumával)
1 evőkanál tökmagolaj
diónyi olívaolaj
2 dkg jó minőségű vaj
1 teáskanál frissen facsart citromlé
ízlés szerint: frissen őrölt szerecsendió, bors
Elkészítés: A zöldségeket alaposan megmosom, meghámozom. A burgonyát és a zellerszárat hámozást követően apró kockákra vágom, a salottahagymákat és a fokhagymát apró kockákra vágom.
Diónyi olajon üvegesre pirítom a salottát, majd hozzáadom a fokhagymát – vigyázni kell, mert gyorsan pirul! Ezt követően jöhetnek a burgonya- és zellerkockák, valamint a sáfrány. Felöntöm alaplével, annyival, hogy jó egy ujjnyival ellepje a hozzávalókat. Fedő alatt nagyjából 20 perc alatt puhára főzöm a zöldségeket, ha nagyon sok nedvesség párolgott el, a végén alaplé hozzáadásával pótolom, valamint beleöntöm a tejszínt – egyet forralok rajta. A forró levesbe dobom a vajat, hozzáreszelem a szerecsendiót, beleőrlöm a borsot. Leveszem a tűzhelyről, belekanalazom a zamatos tökmagolajat, a citromlevet – botmixerrel pürésítem. Ha szükséges, a végén továbbfűszerezem.
Forrón kínálom. Néhány szál sáfránnyal, de pirított tökmaggal, krutonnal is nagyon ízletes. A selymesen lágy leves ízeit a fűszerek és a vaj-tömagolaj nagyszerű kombinációja tartja egyensúlyban. Igazán egyszerű, mégis izgalmas ízvilágú, melengető előétel!
Akár az ünnepi időszakban is színesítheti az előétel-kínálatot a bíborban tündöklő palacsinta, de a sárga burgonyakrémlevessel vacsorafogásnak sem utolsó! A töltelék lehet fűszeres brokkolimártás vagy izgalmas gombakrém is, máris kétféle fogássá alakítható:
Céklás palacsinta – könnyű brokkolimártással
Hozzávalók (10-12 vékony palacsintához):
12,5 dkg liszt
1 nagyméretű tojás
3 dl tej
10 dkg főtt vagy sült cékla finomra reszelve
1/2 kávéskanál só
növényi olaj a sütéshez
A töltelékhez:
kb. 25 dkg rózsáira szedett brokkoli
2 dl tej
3 dkg vaj
3 csapott teáskanál kukoricakeményítő
5 dkg finomra reszelt félkemény sajt (pl. edámi, ementáli, trappista)
1 kis csokor petrezselyem zöld felaprítva
só, frissen őrölt bors – ízlés szerint
Elkészítés: A tészta hozzávalóiból palacsintatésztát készítek. A homogén állag eléréséhez az alkotórészeket turmixgép poharába teszem, simára turmixolom. Fél órát hűvös helyen pihentetem.
Közben elkészítem a tölteléket: a rózsáira bontott brokkolit 4-5 perc alatt forrásban lévő sós vízben blansírozom, majd jeges vízbe szedem, hogy üde zöld színét megőrizze. Az egyszerű mártáshoz a tejben elkeverem a keményítőt, felforralom, sózom, borsozom, majd hozzáadom a vajat, a petrezselyemzöldet, végül a sajtot. A kész mártásba forgatom a brokkolikat.
A tésztából kevés olajon 10-12 palacsintát sütök. Megtöltöm a brokkolimártással, frissen őrölt borssal fűszerezve tálalom.
Kifejezetten látványos és előre elkészíthető a következő recept, melyet tálalás előtt elegendő néhány perce forró sütőbe tenni:
Bíborszínű palacsintatekercsek – gombakrémmel töltve
Hozzávalók (előételként 4 személyre):
A töltelékhez:
25 dkg friss csiperkegomba
2 dkg szárított vargánya
1 kis csokor finomra vágott petrezselyem zöld
1 kis fej vöröshagyma
diónyi olívaolaj
2 dkg vaj
2 dl tej
2 csapott teáskanál kukoricakeményítő
1/2 kávékanál őrölt kakukkfű (természetesen a friss még jobb!)
só, bors – ízlés szerint
2-3 dkg frissen reszel parmezán-típusú keménysajt
12 céklás palacsinta – a fent leírt módon elkészítve
Elkészítés: A töltelékhez a szárított gombát langyos vízbe áztatom, hogy megpuhuljon, majd nagyon apróra vagdosom. A csiperkegombákat nagylyukú reszelőn lereszelem, a petrezselymet felaprítom. A hagymát apróra kockázom, a parmezánt finomra reszelem. A tejben elkeverem a keményítőt.
Diónyi olajon üvegesre pirítom a hagymát, hozzáadom a kétféle gombát, sózom, borsozom, kakukkfűvel fűszerezem. Néhány perc alatt összepárolom, hogy a friss gomba leve nagyrészt elpárologjon, de piruljon sötétre. Ekkor hozzáadom a keményítővel elkevert tejet, ami szinte pillanatok alatt besűríti a mártást. A végén hozzáadom a vajat és a finomra vágott petrezselymet. Ha szükséges, tovább fűszerezem.
A palacsintákat a fent leírt módon kisütöm. Minden palacsintába kb. 1 púpos evőkanálnyi mártást töltök, feltekerem. A palacsintatekercseket előbb félbe, majd a feleket ismét félbevágom – minden palacsintából 4 kis tekercs lesz. Egy hőálló tálat kevés olívaolajjal kikenek, ebbe helyezem függőlegesen a kis tekercseket, jó szorosan egymás mellé. A tetejére szórom a reszelt parmezánt – forró sütőben kb. 5 perc alatt átmelegítem.
A kis rózsákra emlékeztető tekercsek nem csupán látványukkal, de ínycsiklandó illatukkal és ízükkel is hódítanak.
Az egyszerű, téli hozzávalókból egy kis rafinériával csodás finomságok készíthetők, érdemes kipróbálni!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.