Különböző népek konyháiba akkor is érdemes kirándulást tenni, ha az embernek nincs lehetősége eljutni az adott országba, ízeivel azonban a világszerte fellelhető éttermekben nem nehéz megismerkedni. A távol-keleti konyha remekeinek kóstolására ma már itthon is sok lehetőség kínálkozik. A roppanósra pirított zöldségek, valamint a kókusztejjel, korianderrel készült fogások, amelyek a thai konyhára igencsak jellemzők, nagyon közel állnak hozzám, mégis hosszú kísérletezés előzte meg az első fogások tálalását. A melegítő chili, valamint a selymes kókusztej, a mással össze nem téveszthető aromájú koriander, leheletnyi pikáns ízzel olyan változatosságot hoz a konyhába, amelynek kipróbálásával csak nyerni lehet!
Curry [kári] névvel illetik összefoglalóan azokat a döntően az indiai szubkontinenshez (India, Pakisztán, Malajzia) és Thaiföldhöz köthető fogásokat, amelyek zöldségekkel, halakkal vagy húsokkal készülnek úgy, hogy azok fontos alkotóelemét jelenti egy fűszeres mártás. Maga a szó a tamil kariból ered, ami szó szerint mártást, szószt jelent.
A thai konyha alapvetően indiai, kínai és európai hatások ötvözetét viseli magán, a legfontosabb élelmiszer itt a rizs – az étkezésre használt ’kinkhao’ kifejezés is szó szerint annyit jelent: rizsevés. A rizshez pedig sokféle fogás társulhat, és igen kedveltek a fűszeres mártással készített zöldségeket gazdagon tartalmazó ételek, amelyeket a nyugati kultúrában curryként, a helyi szóhasználatban gaengként ismernek. Ezek a fogások a mi fogalmaink szerint a sűrű levesektől a mártásos ételekig terjednek.
A thai konyha gazdag fűszereiről is nevezetes, amelyek közül kiemelkedik a thai bazsalikom, a koriander, a gyömbér, a fokhagyma, a chili, a tamarind- és halszósz – az általunk curryként ismert fűszerkeverék nem tartozik ezek közé. A markáns ízeket, amelyekben gyakran dominál a csípős chili, többnyire a kókusztej lágy, édeskés aromái kompenzálják.
Bár sokszor jelent visszatartó erőt, hogy a távol-keleti fogásokhoz olyan fűszerek szükségesek, amelyek csak speciális üzletekben szerezhetők be, egyszerű és nagyon ízletes fogások is igazán könnyen készíthetők olyan hozzávalókból, amelyek nem igényelnek nagy beruházást, és persze akkor a legízletesebbek, ha szezonális zöldségekből állnak. Az általam készített zöldségcurry különlegesebb összetevői között csupán a kókusztej és a korianderlevél szerepel, amelyek minden nagyobb élelmiszerüzlet polcain megtalálhatók. A főzési idő szűk negyedóra – a jó minőségű párolt rizzsel tálalt fogás bár eltér a magyar ízvilágtól, de rendkívül ízletes.
Hozzávalók 4 személyre:
1 nagy fej főzőhagyma vagy vöröshagyma
1 dundi gerezd fokhagyma (aki idegenkedik tőle, elhagyhatja)
1 db közepes méretű, vagy 2 kisebb padlizsán (cca. 40 dkg)
2 db nagyobb sárgarépa
1 db nagyobb piros húsú paprika
2-3 db zamatos paradicsom
½ l zöldség- vagy húsleves
2 dl kókusztej
késhegynyi chili
1 teáskanál kukoricakeményítő
1 kis csokor korianderlevél vagy 1 teáskanálnyi szárított
2 teáskanál mogyoróolaj (vagy bármely más növényi olaj)
Elkészítés: A hagymát finomra vágom, az olajon dinsztelni kezdem, majd mikor üvegesre pirult, felöntöm 1 dl zöldséglevessel. Közepes tűzön hagyom puhulni. Közben felaprítom a zöldségeket, mindegyiket nagyjából 1-1½ cm-es kockákra. Először a padlizsánkockákat adom a puha hagymához, és annyi levessel öntöm fel, hogy épp ellepje a zöldséget, majd 3-4 perc elteltével hozzáadom a sárgarépát és a hámozott, felkockázott paradicsomot. Chilivel fűszerezem, és ha szárított koriandert használok, azt is hozzáadom (a frisset jobb a főzés végén az ételhez adni). Fedő alatt addig párolom, amíg a padlizsán megpuhul, a sárgarépa még épp hogy roppanós marad. A paprika csak ekkor kerül az ételbe. A kókusztejhez keverem a keményítőt, majd besűrítem vele a curryt.
Párolt jázmin- vagy basmati rizzsel kínálom.
E viszonylag enyhén fűszerezett curry lényege az ízek és összetevők állagának kiegyensúlyozottságában, az omlósan puha padlizsánban és paradicsomban, valamint a roppanós paprikában és sárgarépában rejlik. A paradicsom pikáns ízei, a chili csípőssége és a kókusztej selymes lágysága tökéletesen kiegészítik egymást. Ha a felhasznált leves nem tartalmaz elegendő mennyiségben sót, természetesen utólag lehet pótolni, aki pedig igazán csípős ízekre vágyik, növelheti a chili mennyiségét is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.