A gombakrémleves egyike a legnépszerűbb krémleveseknek, sokféle recept szerint készíthető. Ki sűrűbben, ki kevésbé sűrűn szereti.
A minap hosszú sor alakult a közért pénztáránál, épp a levesporokat kínáló polc mellett ácsorogtam, és hogy gyorsabban teljenek az ilyenkor persze óráknak tűnő percek, levettem egy igen csábító képpel ellátott zacskót a polcról, hogy megnézzem, mégis mit tartalmaz. Az idejére sem emlékszem, amikor utoljára zacskós levest készítettem, de a gombakrémlevest hirdető csomagolás tartalmának végigolvasása után nem is tartom valószínűnek, hogy erre adnám a fejemet. A rengeteg adalékanyag, ízfokozó, sűrítőanyag mellett rendkívül alacsony százalékban azért persze szárított gomba is rejlett az alapanyagok között – mindez aránytalanul magas fogyasztói áron.
Persze alakulhatnak úgy a dolgok, hogy a zacskós leves is helyet kap a konyhákban, de nem sokkal több időráfordítással, mindenféle ízfokozó és adalékanyag, sőt még liszt vagy keményítő hozzáadását mellőzve is olyan csodás leveseket lehet főzni otthon, hogy ügyesen vásárolva a zacskó árának kb. a feléből kihozható egy egész család számára elegendő egészséges és nagyon ízletes krémleves.
Télen az ember valahogy jobban vonzódik a sűrűbb, fűszeresebb fogásokhoz, de ez elérhető zöldségfélékkel is, amik kitűnő rostforrásnak, vitamin- és ásványianyag-kiegészítésnek is bizonyulnak az amúgy is rendszerint igencsak stresszes életvitel mellett.
Friss barna csiperkét a piacon vettem, hozzá szárzellert, burgonyát szintén. Fűszerek akadnak a polcon, a többi már csak aprítás és főzés kérdése.
Ha az ember a hagyma mellett a zöldségek egy részét is kissé lepirítja, egészen különleges aromákkal gazdagodik a leves. A burgonya keményítőtartalma, a zeller rostjai, valamint a hagyma bőségesen elegendők a sűrítéshez – a fő alapanyagról, a gombáról nem is szólva!
Igaz, hogy a gombakrémleves nem tartozik a legfotogénebb ételek közé, de ettől függetlenül nagyon finom.
Gombakrémleves finoman fűszerezve
Hozzávalók:
1 db kisebb fej hagyma (vagy egy nagyobb fele)
1-2 db sárga héjú burgonya (kb. 15 dkg)
2 szál szárzeller
30 dkg friss gomba (persze többféléből még ízletesebb)
1 evőkanál olívaolaj
1 dkg vaj
1 l zöldségleves
1 dl tej
1 teáskanál füstölt paprika
1 teáskanál őrölt rozmaring
1 teáskanál őrölt kakukkfű
1 teáskanál őrölt, szárított petrezselyem (frissel még finomabb)
1 teáskanál citromlé
kevés cayenne-i bors
só
Elkészítés: A zöldségeket megtisztítottam, a burgonyát meghámoztam, kis kockákra aprítottam. A szárzeller külső, szálkás részét eltávolítottam, hosszában félbevágtam, majd felkarikáztam. A hagymát egészen finomra kockáztam. A gombákat vaskosabbra szeleteltem.
Az olajat és a vajat felhevítettem, majd rádobtam a hagymát. Üvegesre dinszteltem, hozzáadtam a burgonyát és a zellert. Néhány percig pirítottam, majd felöntöttem a leves negyedével. Fedő alatt pároltam tovább.
A félpuha zöldségeket 4-5 perc elteltével felöntöttem a maradék leves felével, majd hozzáadtam a fűszereket, és ekkor adtam hozzá a gombát. Mikor egyet forrt, felöntöttem a leves utolsó részével, valamint hozzáadtam a tejet. A következő forrás után félrehúztam a tűzhelyről, belekanalaztam a citromlevet, és botmixerrel pürésítettem.
Azon forrón kínáltam. Ebben a levesben az az egyik legnagyszerűbb, hogy az ízei összetettek, mégsem tolakodók – a füstös ízt a paprikának, a kissé csípőset a cayenne-i borsnak köszönheti. Bármikor jólesik!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.