Az élénkzöld hüvelyekben rejlő borsószemek annyira zamatosak, hogy akár azon frissen is nassolhatók, mégis szerencsésebb talán, ha a fazékba vándorolva teljesednek ki.
Az emberiség táplálkozásában és a genetika tudományának kialakulásában egyaránt kulcsfontosságú növény legrégebbi maradványaira Jerikóban bukkantak a régészek. A több ezeréves leletek is bizonyítják, hogy a kis-ázsiai térségből világszerte elterjedt Pisum sativa majd’ minden kultúrkörben igen kedvelt és tápláló zöldségféle. Amellett, hogy kitűnő természetes kálium- és foszforforrás, számos fontos ásványi anyagot, vitamint és rostot tartalmaz.
Arra pedig középiskolai tanulmányaikból is sokan emlékeznek, miként kísérletezett a 19. század közepén a morvaországi Brünn (mai nevén Brno) Ágoston-rendi kolostorában Gregor Mendel szerzetes, pontos feljegyzéseket készítve a borsó virágai színének alakulásáról egyik nemzedékről a másikra örökítődve. Bár az utókor egyértelműen hozzá kapcsolja az öröklődés törvényszerűségeinek felfedezését, hiába publikálta megfigyeléseit, kortársai nem ismerték fel zsenialitását. Még hosszú időnek kellett eltelnie, mire a Mendel-törvények elfoglalták helyüket a tudományban – a genetika születése lényegében a szerzetes munkásságához köthető, bár ez elnevezés megalkotója William Bateson brit tudós volt.
A zsenge borsó fejtegetése a konyhában azonban sokkal kevésbé tudományos, mint kulináris kalandozásokra hívogat.
Egy tányér jó zöldborsóleves zsenge zöldségekkel vitathatatlanul a kora nyár egyik legnagyszerűbb előétele, sokféle változata tartozik a kedvencek közé.
Ezúttal olyan krémlevest készítettem, amelybe apró és nagyon könnyű maceszgombócok kerültek – amelyeket nem csupán petrezselyemzölddel, de kevés gyömbérrel is fűszereztem. Így a krémes leves és a pillekönnyű gombócok valódi kulináris kalanddá alakultak – a szezonban még biztosan többször is asztalra kerül ez az egyszerűen és gyorsan kivitelezhető leves.
Az üdítően friss ízek harmóniáját pedig talán még a tudós Mendel is nagyra értékelte volna.
Hozzávalók 4 személyre:
A leveshez:
½ kg zöldborsó (tisztítást követően kb. 25 dkg)
30-35 dkg újkrumpli
1 nagyobb vagy 2 kisebb újhagyma
1 l zöldségalaplé (vagy tiszta zöldségleves)
1 nagy csokor aprított petrezselyemzöld
1 dl főzőtejszín
1 teáskanál aprított rozmaring
1 kis csokornyi bazsalikom
ízlés szerint: kevés frissen őrölt bors
A maceszgombóchoz:
8 dkg maceszdara
2 egész tojás szétválasztva
2 evőkanál extraszűz olívaolaj
2 evőkanál langyos víz
½ mokkáskanál őrölt gyömbér
½ csokor aprított petrezselyemzöld
1 mokkáskanál tengeri só
Elkészítés: A zöldborsót kifejtettem hüvelyéből, néhány zsenge hüvelyt alapos mosást követően félretettem. A hagymát felaprítottam, az újkrumplit alapos sikálás után 1 cm-esre felkockáztam. A hagymakockákat a fazékba halmoztam, kevés zöldségalaplében párolni kezdtem, majd hozzáadtam a borsót és a krumplit. A maradék levessel felöntve, 18-20 percig főztem.
Közben elkészítettem a gombócokat. A maceszdarát tálba szórtam, a tojások fehérjét kemény habbá vertem, a tojások sárgáját, az aprított petrezselymet, sót és gyömbért a maceszdarához adtam, majd az olajjal és vízzel elkevertem, végül a fehérjehabbal lazítottam. 15 percig állni hagytam. Nedves kézzel egészen apró, kb. 1 cm átmérőjű kis gombócokká formáltam.
Jókora lábosban vizet forraltam, amelybe 1 teáskanál sót szórtam. A forrásban lévő vízbe helyeztem a gombócokat, mikor megnőve feljöttek a víz színére, még fél percig főztem, tálra szedtem, lefedve melegen tartottam.
A már majdnem kész leveshez adtam a tejszínt, borsoztam, majd az aprított petrezselymet és a finomra tépkedett bazsalikomot is beleszórtam, forralást követően turmixgép poharába töltve pürésítettem, végül sűrű szövésű szitán átpasszíroztam – így nyerte el kellemesen selymes, homogén állagát. Az apró gombócokkal tálaltam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.