Ha csokoládékrémről van szó, igen sokfélét lehet készíteni – más ideális tortatöltelékként, más összetételű lesz tökéletes süteménylapok közé halmozva, és megint másból lesz pompás pohárkrém vagy épp rétegezett krém. Ezen a héten azonban valami olyan nagyon csokoládésat szerettem volna készíteni, amelyben egyszerre domináns a jófajta csokoládé mélysége, ugyanakkor az egész desszert frissítő is. Így aztán került a sütemény mellé eperöntet is, hogy a tömény csokoládé-élmény frissítő ízekkel legyen teljes. Nemrég érkeztek a konyhába csinos kis mérőkanalak – olyan típusúak, amelyekkel lehet bögrényi mennyiségeket mérni, így persze a játék kedvéért ki kellett próbálni!
Jóllehet ezek nem tartoznak a konyhák alap felszerelési tárgyai közé, aki szeret sütni, mindenképp érdemes kisebb vagy nagyobb kollekcióra szert tennie, nagyon megkönnyíti az előkészülteteket.
Ez a pite nem hagyományos omlós tésztából készül, hanem szinte tisztán kókuszreszelékből. Nem tudom, ki hogy van vele, de nálam a kókuszos finomságok évszaktól függetlenül mindig időszerűek. Könnyű, szinte fehér pitetésztává alakulva pedig kifejezetten szép kontrasztot alkot a mély csokoládés töltelékkel.
Az elkészítése egyszerű, azonban a hűtőszekrényben lesz tökéletes, és csakis hidegen érdemes szeletelni, amikor a töltelék már kellően megszilárdult. Nem lehet egyszerre sokat majszolni belőle, intenzív, de igen finom desszert. Csokoládérajongóknak kihagyhatatlan!
Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű, levehető aljú piteformához:
A pitealaphoz:
20 dkg kókuszreszelék
2 db nagyméretű tojásfehérje
½ bögre porcukor (125 ml)
½ bögre vagy egy csapott evőkanálnyi süteményliszt (60 ml)
1 csipet só
1 dkg vaj
A sötét csokoládétöltelékhez:
20 dkg jó minőségű csokoládé (min. 60 %-os kakaótartalommal)
2 dl habtejszín
2 db nagyméretű tojás sárgája
2 evőkanál whisky
½ mokkáskanál őrölt kardamom
½ mokkáskanál őrölt fahéj
A fehércsokoládéhoz:
10 dkg fehércsokoládé
1 dl tejszín
Az eperöntethez:
25 dkg friss eper
1 púpozott evőkanál porcukor
Elkészítés: A tésztához először a tojásokat szétválasztottam. A sárgáját félretettem a krémhez, a fehérjét csipetnyi sóval kemény habbá vertem, miközben hozzáadagoltam a cukrot és az átszitált lisztet, majd beleforgattam a kókuszreszeléket is. Egészen morzsás állagúnak kell lennie.
A sütőt 175 fokra elmelegítettem. A piteforma aljára sütőpapírt illesztettem, az oldalát pedig kikentem a vajjal. A tésztát beleszórtam, majd egyenletesen belenyomkodtam.
Nagyjából 25 perc alatt megsütöttem, majd a formában hagytam hűlni, végül rácsra helyeztem.
Közben elkészítettem a tölteléket. Egy nagy lábosban vizet forraltam, egy méretes hőálló tálat ráillesztettem, és a tojást a 2 dl tejszínnel addig vertem habverővel a gőz felett, amíg kissé besűrűsödött, könnyű, habos, halvány krémmé alakult. Ekkor hozzáadtam a felaprított étcsokoládét, a kardamomot, a fahéjat és a whiskyt. Ekkor már csak kanállal kevergettem, míg a csokoládé felolvadt. Levettem a tűzről, hűlni hagytam.
A fehércsokoládét kisebb edénybe daraboltam, hozzáadtam 1 dl tejszínt, és gőz felett felolvasztottam. Ezt is hűlni hagytam.
A már szobahőmérsékletű kókuszos pitébe először 2 evőkanál sötét csokoládét mertem, majd erre jött 1 evőkanál fehér, aztán nagyobb mennyiségű sötét, kisebb kanálnyi fehér, amíg mindkettő el nem fogyott.
Így szép erezet alakult ki a végére. A felülre került fehércsokoládét villával kissé megmintáztam, de nem vittem túlzásba a dekorálást. Majd az egészet 3-4 órára betettem a hűtőszekrénybe.
Tálalás előtt az epret a cukorral összeturmixoltam – néhány szép szemet megmentve.
Vékony szeletekben, eperöntettel tálaltam.
A töltelékhez nem szükséges cukor, a kétféle csokoládé aromái a fűszerekkel tökéletesek lesznek. A mély ízeket a friss eper üdesége hozza egyensúlyba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.