Mákos guba  recept
Mákos guba
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Minestrone recept
Minestrone
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Mentes pillanatok című receptkönyvében Felcsiki Tünde gluténmentes, laktóz-, tej-, tojás szója- és adalékanyag-mentes ételeket mutat be. Az életmód változtatásra egy betegség miatt volt szüksége 13 évvel ezelőtt. Azóta az egészséges életmód elkötelezett híve. Tündével az ő történetéről beszélgettünk.

Mindmegette: Miért kezdtél bele ebbe az étkezésbe? 
 

Felcsiki Tünde: Szülés után tünetek együttesei jelentkeztek nálam, amit nehéz volt akkoriban diagnosztizálni, mert több probléma jelentkezett egyszerre: fáradékonyság, gyengeség, nőgyógyászati gondok, bőrproblémák, hajhullás… Az orvos azt mondta, hogy ez a helyzet normális szülés után.

MME: De te nem hittél neki.
Tünde: Mert éreztem, hogy ez nem egy elfogadható helyzet számomra. Mindegyik tünet önmagában enyhe, viszont összességében nagyon aggasztó volt. De idővel ezek nem csak a mindennapjaimat nehezítették meg, hanem a hiúságomat is igen érzékenyen érintették. A helyzet viszont folyamatosan romlott.

MME: Mi hozott változást? 
Tünde: A gyerekorvos látta, hogy ugyan a kislányom jól van, szépen fejlődik, de anyukája állapota egyre jobban romlik. Ő tanácsolta, hogy első körben hagyjam el az étrendemből a tejet, fehér lisztet és a fehér cukrot. Nézzük meg, javul-e az állapotom.

MME: És javult…
Tünde: 2-3 hónap után pozitív változást vettem észre magamon: energikusabb lettem, enyhültek a tünetek és egyre jobban éreztem magam. A doktornő szerint többek között felszívódási problémák húzódtak a háttérben és az állapotom javulását elősegítették a glutén,- tej és laktózmentes ételek fogyasztása.

MME: 13 évvel ezelőtt még nem volt normális, ha laktózmentes tejjel kérted a kávét…
Tünde: Számomra megnyugtató, hogy egyre több helyen kérhetem a kávét laktózmentes tejjel. Akkoriban nem lehetett kapni glutén-,tej,- és laktózmentes alapanyagokat a boltokban. Ezért teljesen az alapokról kezdtem: a családi recepteket újragondoltam, hogyan készítsem el glutén,- cukor-, és tejmentes változatban. A pozitív változások ösztönöztek arra, hogy minél több finom „mentes" ételt fejlesszek, hogy kedvenc fogásaimról ne kelljen lemondani. A fokozatosság híve vagyok, lassan alakult át az étrendem. Két hónap gyors változásnak tűnhet, valójában nagyon lassúnak éreztem. De megérte: nem csak a hajam, a bőröm vált szebbé, jobb lett a közérzetem, energikusabb és vidámabb lettem.

MME: A kislányodnál is áttértél a mindenmentes étrendre. Nem volt nehéz?Tünde: A kislányom étkezésében nem volt szükségszerű ez a típusú étkezés, de örömmel kóstolta meg az én „mentes” ételeimet, amik a kedvenceivé váltak. Azoknál a családoknál, ahol a gyereknek a „mentes” étrendre kell áttérniük, fontosnak tartom a szülők étkezéshez való hozzáállását. A lényeg, hogy a gyerek érezze a szülői támogatást, miszerint ez az étel jó neki! Ha esetleg nehézségekbe ütközünk, akkor járjunk elő példamutatással. Azaz: együk azt, amit ő! De fontos, hogy türelmesek legyünk és az étkezést ne stresszként éljük meg, hanem főzzünk és együnk együtt finomakat.

 

MME: Van olyan gyerek, akinél ez kevés lenne, nem?
Tünde: Igen, előfordulhat, de a tapasztalataim azt mutatják, hogy idővel, és türelemmel elfogadják az új ízeket. Érdekes, hogy a gyerekek ösztönösen érzik, ha nekik valami jó. Én a fokozatosság elvét tartom szem előtt: például a kislányommal a következőképpen szeretettem meg a spenótot. Először sok tésztával keverve kínáltam, majd az arányok folyamatosan változtak és a végén „eltűnt” a tészta.

MME: A gyerekeknél is fontos lenne az egészségtudatos táplálkozás… 
Tünde: Igen, én a természetes – „tiszta” táplálkozás fontosságát mert minél kevesebb mesterséges anyag van egy ételben, annál természetesebb, és annál egészségesebb. Az átállás ugyan lehet, hogy nem könnyű, de örömünket is lelhetjük az új alapanyagokkal készült ételek főzésében.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.