Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Minestrone recept
Minestrone
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Praktikus

Így teleltesd a muskátlit, hogy tavasszal biztosan virágba boruljon!

Muskátli /Fotó: Shutterstock
Hosszú, kellemes őszünk volt, és csak sokára, novemberre érte el éjszaka a hőmérséklet a fagypontot a fővárosban. Ez az, amit már nem szeret a balkonládák tágtűrésű királynője, a muskátli. Ha egyszer megérinti a fagy, akkor szinte menthetetlen a helyzet, ám még most sem késő lemetszeni a virágokat, leveleket és felkészíteni a muskátlit a teleltetésre, az elkövetkezendő napfény- és vízszegény időszakra. Ehhez adunk néhány jól bevált, profi tippet.

A muskátli teleltetésével ősszel nem kell sietni, ugyanis a muskátli, ahogy a nyári forróságot, úgy a hideget is jól viseli, így elég, ha az akciónak akkor állunk neki, amikor éjszakára tartósan fagypont alá süllyed a hőmérséklet.

A muskátlitöveket úgy is teleltethetjük, hogy friss földbe ültetjük őket egy ládában vagy edényben (Fotó: Shutterstock)
A muskátlitöveket úgy is teleltethetjük, hogy friss földbe ültetjük őket egy ládában vagy edényben (Fotó: Shutterstock)

Így tedd el télire a muskátlit - lépésről lépésre!

  • Teleltetés előtt a muskátlit erősen vissza kell vágni: metsszük vissza a muskátlikat 10-20 centiméteres hosszúságig, és vágjuk vissza a felesleges hajtásokat. Szedjük le az elnyílt és elszáradt virágokat, valamint a száraz, sárguló leveleket, különösen, ha betegségek jeleit vagy kártevőket észlelünk rajtuk.
  • Ne rakjunk el beteg növényeket, mivel egyetlen fertőzött példány az egész állomány vesztét okozhatja. Első lépésként vizsgáljuk meg a muskátlikat, figyeljünk a levelek fonákjára és a takarásban lévő szárrészekre is. Ha betegség jeleit vagy kártevőket észlelünk rajtuk, kezeljük permetszerrel, de még jobb, ha megszabadulunk a fertőzött résztől.
  • A cserepes növényeknek olyan világos és hűvös helyiséget válasszunk, ahol a hőmérséklet nem emelkedik 4-10 °C fölé. Megfelelő hely lehet például egy hideg veranda, előszoba, lépcsőház, vagy akár pinceablak is. Elég havonta egyszer-kétszer megöntöznünk a növényeket, amikor a talaj már majdnem kiszáradt.
  • A muskátlitöveket úgy is teleltethetjük, hogy friss földbe ültetjük őket egy ládában vagy edényben. Ebben az esetben is szükséges a gyökereket és a lombozatot erősen visszametszeni, valamint rendszeresen öntözni. Ez a módszer csökkenti a kiszáradás és gombásodás esélyét.
  • Ha csak sötét helyen tudjuk teleltetni a növényeket, akkor egyenként emeljük ki a földből, tisztítsuk meg a gyökereket, majd óvatosan tekerjük be a csupasz töveket újságpapírba. Ezt követően kössük meg a gyökérnyaknál, majd tegyük száraz, sötét helyre. Ezzel a módszerrel kis helyen is sok növényt tárolhatunk.
  • A muskátli bármelyik fajtáját teleltethetjük, de arra figyeljünk, hogy csak fiatalabb, legfeljebb 4-5 éves példányokat célszerű eltenni. Az idősebb virágok veszítenek színükből, kevesebbet virágozhatnak, vagy akár kopaszodhatnak, ami csökkentheti dekoratív értéküket.
  • Az álló vagy paraszt muskátlikat ugyanúgy tárolhatjuk, mint a hagymákat vagy gumókat. Emeljük ki a növényt az eredeti helyéről, majd óvatosan rázzuk le róla a földet. Visszametszés nélkül, a levelekkel és virágokkal együtt kötözzük fel egy szárítókötélre fejjel lefelé egy hűvös, sötét helyre. Mivel könnyen kiszáradhat, tavasszal, az ültetés előtt ajánlott a gyökereiket egy-két órára langyos vízbe áztatni.

 

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.