A nyári grillszezonban én is szívesen készítek kerti partikon pljeskavicát, sok salátával, szósszal… Legutóbb polentával sütöttem a darált húsos pogácsát, mellé pedig paprikamártást készítettem, mégpedig vaníliával. Tudom, ez elsőre szokatlannak tűnhet, de nagyon izgalmas aromát kap tőle a sült paprikából készülő kísérő.
Hozzávalók:
40 dkg darált marhahús
20 dkg darált bárány
20 dkg darált sertéshús
2 gerezd fokhagyma
só
bors
A polentához:
8 dl tej
12 dkg kukoricadara
2 ág rozmaring
5 dkg vaj
A mártáshoz:
4 kaliforniai paprika
1 rúd vanília
5 dkg cukor
fél citrom leve
3 evőkanál olívaolaj
Elkészítés: A darált húsokat összekeverjük sóval, borssal és a zúzott fokhagymával, és kerek pogácsákat formázunk belőlük.
A polentához a tejet felforraljuk, hozzáadjuk a polentát, és folyamatos keverés mellett puhára főzzük. Végül hozzáadjuk a felaprított rozmaringot és a vajat, összeforgatjuk.
A paprikákat láng felett feketére sütjük, majd légmentesen lezárható edénybe tesszük, lezárjuk, hagyjuk kihűlni, majd lehúzzuk a héjukat, és apró kockákra vágjuk.
A cukrot 2 dl vízzel, a fél citrom levével és a vaníliarúd kikapart belsejével és a rúddal együtt negyed órát forraljuk. Hozzáadjuk a kockázott paprikát, és 3 percig forraljuk, belekeverjük az olajat.
A húspogácsákat forró serpenyőben kevés olajjal vagy grillen megsütjük mindkét oldalon, rákenjük 2 centi vastagon a polentát, és sütőben, 180 fokon 10-15 percig sütjük, vagy visszatesszük a grillre és lefedve sütjük.
A vaníliás paprikamártással tálaljuk.
Nagyon fontosnak tartom, hogy jó minőségű alapanyagokkal dolgozzunk a pleskavica készítésénél. Ha valaki tud szerezni a bárány mellé egy kevés - mondjuk 5-7% - faggyút is, akkor azt is beleteheti. Ezt külön lehet kérni a hentesnél, sőt már van olyan hentes is, aki elkészíti nekünk akár a csevapokat, akár a pleszkavicákat a mi instrukcióink szerint. Ha például megkérjük, hogy vákuumozza le, akkor egészen sok ideig kibírja a hűtőben, és mivel a vákuumozás közben eltűnik a darált hús közül a levegő, ezért tömörebb, ezáltal szaftosabb húst kaphatunk.
Ha grillen dolgozunk, akkor ennek az ételnek az elkészítéséhez is a zárt grillsütőt és a faszenes sütést ajánlom. Ezeknek a húspogácsáknak kifejezetten jól áll az enyhe füstíz. A húspogácsák egyik oldalát megsütjük, majd átfordítva rákenjük a polentát (érdemes lágyra készíteni, hogy könnyű legyen vele dolgozni). Ennél a momentumnál ismét variálhatunk… Mielőtt rákennénk a húsra a polentát, reszelhetünk rá kecskesajtot, megkenhetjük paradicsom- vagy lilahagymalekvárral, ajvárral, esetleg curryt szórhatunk rá, vagy grillezett zöldségekkel – padlizsánnal, cukkinivel vagy paprikával – kirakhatjuk.
De ízesíthetjük magát a polentakrémet is pirított mandulával vagy tört magokkal, rozmaringgal, kakukkfűvel vagy bármilyen más fűszerrel. Reszelhetünk bele parmezánt vagy más kemény sajtot, de keverhetünk bele krémsajtokat is. Arra figyeljünk csupán, hogy a vaníliás paprikához párosuljon a módosítás, vagy ha nem, akkor a paprikát hagyjuk el.
A vaníliás paprikaszósz készítésekor érdemes nagyobb adagot készíteni, mert a fenti ételen kívül használhatjuk még halakhoz, tenger gyümölcseihez, sült húsokhoz, előételekhez, sajtokhoz, tán még desszertekhez is. A paprikaválasztásnál én a vékonyabb héjú kápia paprikát vagy a vastagabb húsú kaliforniai paprikát javaslom, ezekből gazdaságosabban és finomabb sült paprikát nyerünk.
Ha időszűkében vagyunk, vehetünk hámozott üveges paprikát is, melyet csak össze kell vágni. Itt érdemes kitapasztalni a fajtákat, mert van közöttük kifejezetten erősen ecetes, aminek nem áll jól a vanília. De ne felejtsük: a konzerv üveges paprika messze nem közelíti meg frissen sütött, helyben hámozott kápiákat. Ezért is érdemes nagyobb adagban készíteni, amit később akár salátának, köretnek is elkészíthetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.