„Egy új fogás felfedezése több örömet okoz az emberiségnek, mint egy csillag felfedezése.” (Brillat Savarin) A mai világban szintén elgondolkodtató és változtatásra buzdító a francia jogász, politikus és gasztronómus elhíresült mondása: „Mondd meg, mit eszel, és én megmondom, ki vagy.” Nem vagyok hatásvadász, de nagyon érdemes ezeknél a gondolatoknál egy kicsit hosszabban elidőzni.
A következő gyűrű alakú, finom alkohollal bőven meglocsolt kelt tésztát Brillat Savarinről (ejtsd: brillá száváren) nevezték el, aki az „Ízlés Fiziológiája”című mű megalkotója, mely gourmet berkekben alapműnek számít, és akitől származnak a fenti sorok.
Én most az egyik kedvenc verziómat készítettem el: a Savarin tokaji aszúval kevert gesztenyemézzel locsolgatva, szederraguval tálalva valami elképesztő élményt nyújt.
Ehhez persze szükséges egy Savarin-forma, ami gyűrű alakú sütőforma (nem kuglóf), készülhet rézből, vagy lehet teflon bevonatú, mérete igen változó, kapható a 4 cm átmérőjű minitől a 30 cm-es nagy formákig. Amennyiben szeretnénk egy ilyet vásárolni, nyugodtan nevezzük a nevén az eladónál, mert ez a hivatalos neve, a dobozán is így szerepel (Savarin, ejtsd: száváren). Én a 8-10 centiset ajánlom, ez pont 1 adag, igaz, így ebből a formából többet kell vásárolni. Rendkívül jól mutat a gyűrűjében a tejszínhab vagy a gyümölcsragu.
Ha már megvettük a formát, és rengeteg Savarint sütöttünk, akkor nyugodtan használhatjuk másra is a formát. Fóliázzuk ki szépen, hámozzunk meg és filézzünk ki néhány grape fruitot, narancsot, vérnarancsot vagy mandarint, de akár vegyesen is megtehetjük. A maradéknak csavarjuk ki a levét, egy kicsit melegítsük meg, majd hideg vízbe áztatott, kinyomkodott zselatinlapot olvasszuk fel benne, és a filékkel együtt öntsük a formába. Dermesszük ki, és már szelhetjük is a citrusterrine-t. De elkészíthetjük benne a karácsonyi kocsonyát is, csak ne felejtsük el a zöldségeket és a húsokat apróbbra vágni, hogy szépen mutasson.
Hozzávalók:
35 dkg liszt
1 csomag száraz élesztő
2 dl langyos tej
6 tojássárgája
1 narancs leve és reszelt héja
10 dkg porcukor
3 dkg puha, de nem folyós vaj
Valamint:
2 dl tokaji aszú
5 evőkanál gesztenyeméz
20 dkg szeder
Elkészítés: A lisztet a száraz élesztővel, pici sóval és a narancs héjával összekeverjük. A langyos tejben felolvasztjuk a porcukrot. A lisztes keverékhez hozzáadjuk a tojások sárgáját, a narancs levét és a cukros tejet, elkeverjük, végül a vajat is hozzáadjuk, és jól kidolgozzuk.
A Savarin-formát kivajazzuk, beleöntjük az egyneművé kevert tésztát, elegyengetjük. 20-25 percig langyos helyen kelesztjük, majd 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük.
Közben a tokaji aszút felmelegítjük (de ne forrjon), hozzáadjuk a gesztenyemézet, és gyöngyözve 8-10 perc alatt besűrítjük. Nem szabad forrnia most sem.
A szedret tányérra tesszük, és a forró tokajis méz harmadával meglocsoljuk.
Ha megsült a tészta, kivesszük a sütőből, megszurkáljuk kötőtűvel, a tokajis méz felét rálocsoljuk, megvárjuk, míg beszívja, majd tálra borítjuk, és ezt az oldalát is meglocsoljuk a maradék tokajis szósszal.
Körberakosgatjuk a szederrel, és így tálaljuk. Tejszínhabot is kínálhatunk hozzá.
A Savarin-tészta készítésénél figyeljünk a megfelelő hőmérsékletre, és hagyjunk elég időt a kelésre. Közben elkészíthetjük a tokaji aszús-gesztenyemézes szirupot
A gesztenyemézet inkább csak a felkészültebb mézfogyasztók ismerik, ők viszont nagyra tartják, velük együtt én is, mert szinte egyedülálló a beltartalma, és az íze számomra nagyon különleges, még azt az enyhén kesernyés utóízt is kedvelem. Használjuk bátran teába és gyógyteába, süteményekbe vagy egy finom vajas kalácsra csurgatva. Hatékony a vérszegénység és a visszér elleni küzdelemben is.
Szóval ezt a rendkívül ízletes mézet elkeverve egy tokaji aszúval, a borok királyával egészen elképesztő szirupot kapunk. Amikor a még langyos kelt tésztánkat meglocsoljuk ezzel a sziruppal, a tészta, mint a szivacs beszívja, az édes aszú pedig átjárja a kelesztés következtében kialakult száz meg száz lyukacsot és járatot, omlóssá, szaftossá téve a tésztát. A gyűrűbe kanalazott forró, szép, fényes szederszemek pedig tökéletessé teszik ezt a csodát.
Talán már kicsit felvágásnak tűnhet… de aki így gondolja, az nem figyelt, és nem időzött el az első soroknál, az biztos.
Savarin-formában készül még: Frankfurti koszorú >>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.