Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Diéták

Mit ehet egy cukorbeteg? - Íme a dietetikus válasza

Az, hogy mit eszünk, az egészségi állapotunkra is nagy hatással van, nem véletlen, hogy léteznek táplálkozással összefüggő megbetegedések, amilyen például a diabétesz, azaz a cukorbetegség is. Fülöp Lili, dietetikus cikkéből kiderül, mire kell figyelnie az étkezés során annak, aki cukorbeteg.

Megfelelő étrenddel megelőzhető, kialakulásának kockázata csökkenthető, ha kialakult, akkor pedig helyes, személyre szabott étrenddel kordában tartható a cukorbetegség. Természetesen a genetika, a környezet is közbeszól, de higgyük el, ha valamit igazán befolyásolni tudunk az egészségünk érdekében az az életmódunk, tehát a táplálkozás és a mozgás helyes beillesztése a mindennapokba.

Mit értünk helyes táplálkozás alatt?

Általános tanácsként elmondható, hogy a napi energiabevitel nem szabad, hogy meghaladja a szükségleteinket, hiszen a hosszú távú kalóriatöbblet elhízáshoz vezet. A nagy fogyás matek cikkemben feltüntetett számolással könnyedén kiszámolható egyénre szabottan a szükséges kalóriabevitel. Ha nem is számoljuk a kalóriákat, egy-egy főétkezésnél törekedjünk arra, hogy ne „pukkadásig” csak 70%-os teltségérzetig együk tele magunkat.

Az energiabevitel természetesen nem minden. A makro- és mikrotápanyagok, tehát a fehérje, zsír, szénhidrát illetve a vitaminok és ásványianyagok aránya legalább ugyanennyire, ha nem jobban hangsúlyos. Cukorbetegség szempontjából a szénhidrátok megfelelő aránya és mennyisége kiemelt fontossággal bír. Az a kijelentés, hogy cukorbetegségben csökkenteni kell a szénhidrátbevitelt önmagában azért nem helytálló, mert mindenki máshonnan indul a diéta elején.

Azoknak, akik valóban magas szénhidráttartalmú étrenden voltak a betegség felfedése előtt, mindenképpen csökkenteniük kell a szénhidrátok mennyiségét, és valószínűleg a minőségükön is változtatniuk kell, de egy megszorító, korlátozó étrend során még az is lehet, hogy kicsit emelni kell a szénhidrátbevitelen, ezért nem javasolom senkinek, hogy segítség nélkül vágjon bele a diéta kialakításába, inkább érdemes dietetikus segítségét igénybe venni.

Ha megvan a megfelelő szénhidrátmennyiség, akkor azt érdemes zöldségekből, teljes értékű gabonafélékből és mértékkel gyümölcsökből fedezni, a cukorbeteg diétában nincs helye a kényelmi, előre csomagolt termékeknek, cukros pékáruknak, édességeknek, nassolnivalóknak.

A fehérjebevitellel normál táplálkozásnál általánosságban nem szokott probléma lenni, azonban arra érdemes odafigyelnünk, hogy a fehérjetartalmú állati eredetű élelmiszereknek, legyen az akár hús, hal, tejtermék vagy tojás zsírtartalma is van, ezért keressük inkább a zsírszegényebb alternatívákat, mint például a húsokból a szárnyasokat vagy a zsírban szegényebb karajt, tejtermékekből a sovány túrót, a natúr joghurtot.

Alkalmazzunk zsírszegény konyhatechnológiai eljárásokat – süssünk sütőben, anyagedényben vagy kevés olajon és váltogassuk a főzéshez használt zsiradékokat is.

A napi energia és tápanyagbevitelt minden esetben érdemes napi több alkalomra, inzulinos kezelés nélkül három-ötszöri, inzulinnal a készítmény típusától függően három-hatszori alkalomra elosztani.

A cukorbeteg diéta során fontos, hogy a napi meghatározott szénhidrát mennyiségét a nap során jól elosztva vigyük be, figyelve azok minőségére is. A glikémiás index – azaz a különböző szénhidráttartalmú alapanyagok vércukoremelő képessége alapján felállított skála lehet a segítségünkre, ahol a cukorhoz viszonyítva 0-100-ig rangsoroljuk az élelmiszereket. Célszerű leginkább az alacsony glikémiás indexű ételekből összeállítani az étrendünket, amelyek nem emelik meg nagymértékben és hirtelen a vércukorszintünket.

Vigyázzunk! Ha egy ételt szétfőzünk, pürésítünk, pelyhesítünk akkor megemelkedik a glikémiás indexe, ha viszont magas fehérje- vagy rosttartalmú étellel fogyasztjuk együtt, akkor kevésbé fogja megemelni a vércukorszintet.

Fülöp Lili, dietetikus

EPE-DIÉTA: MILYEN ÉTELEKET KERÜLJ, ÉS MILYEN ÉTELEK AJÁNLOTTAK >>>

MIT MUTAT A BMI-INDEX? ÍGY SZÁMOLD KI, HOGY FOGYNOD KELL-E! >>>

HOGYAN TEGYÜK DIÉTÁSSÁ AZ ÉTELEINKET? A DIETETIKUS VÁLASZOL! >>>


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.