Tekintve azonban, hogy az elmúlt 33 évben egyszer sem ettünk libát Márton-napkor, és mégis túléltük az évet, ennek a babonának nem túl sok valóságalapja lehet. A régi világban valószínűleg mindez másképpen működött. A háztáji gazdálkodás "íratlan törvényei szerint" november volt a libavágás hónapja. Egyszerűen azért, mert ez volt az az időszak, ameddig a legnyeszlettebb libának is el kellett érnie a kívánt súlyt - hogy aztán a család asztalán végezze. A szegényebbekre pedig, akiknek nem telt libára, nyilván nehezebb év várt, mint jómódú embertársaikra.
Szent Márton a mai Szombathely mellett született római tisztségviselő fiaként. Apja kívánságára tizennyolc évesen a légió katonája lett. Nem sokkal később megkeresztelkedett, és a katonai egyenruhát misszionárius reverendára cserélte, majd 371-ben püspökké választották. A hagyomány szerint Márton a nagy megtiszteltetés elől a libák közé bújt el, de a nagyhangú gágogás elárulta őt. www.astronet.hu
Eddig életemben egyszer sütöttem libát, de akkor olyan nagy sikert arattam vele, hogy eldöntöttem, minden évben egyszer megismétlem a "produkciót". És ha már adott a Márton-nap, mi mást süthetnék, mint libát? Igaz, még nálunk, vidéken is borsos volt az ára, de azért megvettük a sarki hentesnél. Kora reggel nekiálltam az elkészítésének, így mire a szüleink megérkeztek, a libasült már az asztalon illatozott.
Apától kaptam egy csodaszép virágcsokrot, ez lett az ünnepi asztal dísze, Anya pedig besegített a főzésbe, mivel hadilábon állok a lila káposztával. Így aztán a menü a következőképpen alakult:
1.) Sült libacombok
2.) Párolt lila és fehérkáposzta
3.) Sós vízben főtt burgonya libazsírban megpirítva
Sült libacomb:
Hozzávalók: 6 db libacomb, só, víz, erőleveskocka, 1 vöröshagyma, bors, szerecsendió
Elkészítés:
1.) A libacombokat megmossuk és besózzuk, majd 2 percig állni hagyjuk.
2.) Egy vöröshagymát megpucolunk, félbe vágjuk, majd egy kuktába tesszük. Rápakoljuk a libacombokat, és felöntjük vízzel. Minden fél liter vízre 1 db erőleveskockát számolunk, ezt is a kuktába tesszük. Beleszórunk még egy kis őrölt szerencsendiót, és 6-7 szem borsot.
3.) A kuktát lezárjuk, majd a libacombokat forrástól számított 1 órán át takaréklángon főzzük. Ha elkészült, a forró kuktát a mosogatóba tesszük, és folyó hidegvíz alatt tartjuk 5 percig. Ezután óvatosan kinyitjuk.
4.) Egy nagyobb tepsit kibélelünk sütőpapírral, meglocsoljuk a kuktában visszamaradt liba levével, és szépen egymás mellé helyezzük benne a megfőtt libacombokat. Rájuk locsolunk 5-6 merőkanál levet, majd előmelegített sütőben 200 fokon 1 óra alatt pirosra és ropogósra sütjük a libacombokat. Minden 15 percben a sütőben fortyogó lével meglocsoljuk az összes combot.
Párolt káposzta
Hozzávalók: 1 fej káposzta, só, bors, cukor, olaj
Elkészítés:
1.) Megmossuk, és vékony csíkokra vágjuk a káposztát. Jól besózzuk, majd 10 percet állni hagyjuk.
2.) Ezalatt néhány kanál olajon 2-3 evőkanál cukrot karamelizálunk, majd amikor a cukor már teljesen felolvadt, óvatosan (mert rémesen fröcsög) rátesszük a kissé kinyomkodott káposztát. Borsozzuk, sózzuk és addig pirítjuk, amíg zsemleszínű lesz, majd forrón, libasülttel és a krumplival tálaljuk.
A legutóbbi libasült után a kuktában visszamaradt levet egyszerűen kiönöttem, most azonban Anya megtanított, hogyan tudom hasznosítani e finom, és értékes tápanyagokban gazdag levet.
A lé tetején lebegő folyékony zsírt egy széles szájú bögrébe mertük, és a hűtőbe tettük. Ma reggelre finom, ízletes házi libazsír lett belőle, amit kenyérre kenve tálaltam.
A többi levet (kb. 3 litert) 5-6 műanyag dobozba mertem, és lefagyasztottam. Anya szerint remek alaplé lesz levesekhez, főzelékekhez, sőt, még párolt húsokhoz, zöldségekhez is. :o))
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.