Nézzük szépen sorjában, mi kell egy szabadtéri sütés-főzéshez!
Elsősorban egy baráti, kellemes társaság, hűtött italok, valamint mindenféle sütnivaló, némi faszén, avagy egy kellemes keményfából készült parázs.
Kérem, induljunk el a kályhától, hiszen kedves őskori elődeink előbb sütöttek, mint főztek, most ezt nem szeretném részletesen taglalni, mivel itt most nem kultúrtörténetről értekezünk, hanem az igazi BULIRÓL!
Igen, ez az élmény, mire mindegyikünk vár, kaja, pia, nők, miegymás…
Először is (ha híjában vagyunk mindenféle segítségnek), száguldjuk el egy szaküzletbe. Ott pénztárcánk vastagságától függően már vásárolhatunk olyan szabadtéri konyhát is, mely magától süt-főz… lávaköves, gázos, gurulós, és egyéb őrültségek.
Maradjunk annyiban, hogy még boldogult Agrotekes koromban az első szabadtéri sütő tárcsából (ez egy mezőgazdasági munkaeszköz, a szántás után képződött hantot porhanyósították vele) készült, melyet a Tsz anyagbeszerzőjétől jutányos áron meg tudtunk vásárolni, vagy a készletből megmentettük. Most már üzemben készítik, főleg déli szomszédaink jeleskednek vele, nagyon pompás, sőt ők még egy kis csikótűzhelyt is tettek alá, kályhacsővel, kész öröm!
De akkoriban egy ügyes TMK-s némi kavicsrostából, pár folyóméter zártszelvényből, gömbvasból, és némi másfeles lemezből olyan kerti sütőt rittyentett, hogy attól kábult az egész béketábor!
De hagyjuk most a gyártástechnológiát, nézzük, hogy mit, miből és hogyan készítsünk el!
Hozzávalók: 50 dkg sertéscomb(dió), 2 nagy fej vöröshagyma, 2 alma, 15 dkg szalonna, 15 dkg kimagozott aszalt szilva, 3 evőkanál olaj, 1 teáskanál citromlé, só, őrölt fekete bors, őrölt piros paprika, mustár, őrölt fahéj
Elkészítés módja: összerakjuk a grillsütőt, feltöltjük faszénnel, és kezet mosunk. A combot felszeleteljük, falatnyi kockákra vágjuk, ugyanígy bánunk el a szalonnával, a hagymával, és a hámozott almával is. Négy hosszú nyársat ragadunk, beáztatjuk, és váltakozva ráhúzzuk a húst, a hagymát, az almát, a szalonnát, és a szilvát. Egy alkalmas kis tálkában összekeverjük az olajat a citromlével és a fűszerekkel, majd bekenjük vele a nyársakat. Alágyújtunk a faszénnek, és ha már jól izzik, a hőforrástól tíz centiméterre tesszük a nyársakat, és gyakori forgatás és kenegetés mellett készre sütjük.
Tálaljuk currys rizzsel, rengeteg salátával, és egy fiatal olaszrizlinggel.
Hozzávalók: 2 db grillcsirke, 2 evőkanál olaj, sült csirke fűszerkeverék, só, őrölt feketebors
A mártogatóhoz: fél csokor friss petrezselyemzöld, 4 gerezd fokhagyma, 4 dl ketchup, 1 evőkanál méz, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál paprikakrém, 1 kiskanál őrölt pirospaprika, őrölt fekete bors, reszelt szerecsendió, só
Elkészítés módja: csirkéinket kettőbe hasítjuk, hogy négy éhes gyomor is jóllakhasson. Összekeverjük az olajat a szárnyas fűszerrel, sóval, borssal. Alaposan bekenjük vele a madárkáinkat, hogy szép színük és ízük legyen. Annyi ideig pihenni hagyjuk őket, amíg a mártogatóst elkészítjük, vagyis petrezselymet aprítunk, fokhagymát zúzunk, és minden alkotóelemet pedánsan összekeverünk. Eljött a sütés ideje, ez izzó faszén felett 15 centinél oldalanként nagyjából tíz perc. Ha ételünk már tökéletes, személyenként egy fél csirkét tányérra helyezünk, merítünk mellé egy jó adag szószt, szelünk egy szép karéj puha, fehér kenyeret, és körülnézünk egy kellőképpen behűtött flaska muscat ottonel után.
Hozzávalók: 1 kg csontnélküli tarja, vagy bárány nyaka
Pácléhez: 1 dl száraz fehérbor, 1 fej felkarikázott vöröshagyma, 3 gerezd szeletelt vöröshagyma, 2 db szétmorzsolt babérlevél, 1 mokkáskanál őrölt feketebors, só, 1 kiskanál saslik fűszerkeverék, ennek hiányában paprikakrém, zellerpor, aprított petrezselyem, őrölt kömény, majoránna és csípős fűszerpaprika keveréke
Elkészítési mód: a páchoz valókat jól összekeverjük. A húst 3x3 centis kockákra vágjuk, beleforgatjuk a páclébe, és elküldjük egy éjszakára a hűtőszekrénybe. Mi is kipihenjük magunkat a nagy fáradalmak után.
Másnap faszenet izzítunk, a lecsöpögtetett húst szorosan nyársakra húzzuk. Többször megforgatva, körülbelül negyed óra alatt megsütjük, közben szorgosan spriccelgetjük a fehérborral. Magunkat is hűsíthetjük ezen a módon.
Ha nyársaink ropogósak és omlósak, tálaljuk azon melegében, ecetes hagymasalátával, friss, nyers zöldségekkel, és puha kenyérrel.
Öblítsük le egy jól behűtött olaszrizlinggel, az sem baj, ha fröccsben isszuk, csak módjával tegyük.
Jó étvágyat és kellemes hétvégét!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.