Régen, ha egy családban gyermek született, diófát ültettek, ami végigkísérte a felnőtté válás útján. Ma már kevés helyen él ez a szokás, ráadásul a klímaváltozás a diót is megviseli: sok új kártevő jelent meg az elmúlt években, és a szélsőséges időjárás sem kedvez a jó termésnek. Ha van diófád, biztosan kitapasztaltad már, mikor érdemes szüretelni – ha nem, segítünk!
Ahogy általában a zöldségeket és a gyümölcsöket, úgy a diót sem szabad túl korán vagy esetleg túl későn szüretelni. Ahhoz, hogy tökéletes legyen az íze, és a tárolhatósággal se legyen gond, meg kell várni a tökéletes pillanatot. Ez nem más, mint a zöld burok, azaz a kopáncs megrepedése. Ekkor a dió víztartalma 30 százalék körüli, míg az olajtartalma alacsony. A kopáncs hasadásától kezdve 1-4 hét áll rendelkezésre, hogy betakarítsd a diót.
Na hagyd, hogy magától hulljon le, de ne is verd le a fáról! Óvatos rázással az érett diók szépen leválnak már erre az enyhe mozgatásra is. A dióról azonnal szedd le a zöld héját – ha nehezen jön le, akkor pár napra tedd műanyag zsákba, és utána könnyen eltávolíthatod.
Ha túl sokáig hagyod a földön a diót, megbarnul és az íze nem lesz olyan finom. Ugyanez történik, ha sokáig hagyod a fán, így tényleg érdemes figyelni az érés folyamatát és időben cselekedni. A nagy diófák esetében természetesen nem tudod mindenhonnan leszedni a termést, ilyen esetben várd meg, amíg lehullik, és szedd fel minden nap az érett diót. Van, aki ponyvát terít a fa alá, hogy könnyebb legyen a dolga – ezzel is megpróbálkozhatsz.
Miután leszedted a diót, és eltávolítottad a zöld burkot, szárítsd pár napig, mert könnyen befülledhet, bepenészedhet. Nagyon fontos, hogy jól szellőző helyen és módon tárold! A lyukacsos zsák tökéletes: ha ebben lógatod fel a padláson vagy a garázsban, a dió sokáig, akár 3 évig is eltartható. Vannak, akik szárítás után feltörik, és a dióbelet a mélyhűtőben tárolják, így ráadásul mindig kéznél lesz, ha sütéskor, főzéskor szükséged van rá.
Mi a teendő a diófa levelével?
A lehullott leveleket ne hagyd a fa alatt, mert sok betegség táptalaja lehet. A diófa levelét komposztálni sem lehet, mert a benne lévő juglon nevű anyag a talajba kerülve elpusztítja az ott élő mikroorganizmusokat, így csökken a talaj termékenysége. A leveleket zsákold be, zöld hulladéként szállítasd el.
Forrás: Ripost, Agroinform.hu
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.