Gyönyörű színű és változatos virágok – ez minden kertes házban élő álma. A hagymás virágok ültetése egyszerű, mégis vannak szabályok, amelyeket érdemes szem előtt tartani. A Fanny magazin Megyeri Szabolcs kertészmérnök segítségével összegyűjtötte, hogy mire figyeljünk.
A néphagyomány az optimális ültetési időt szeptemberre, az iskolakezdés időszakára javasolja. Ugyanakkor ebben a hónapban még gyakoriak a meleg, kora őszi napok. Habár ez a körülmény nem okoz problémát a hagymáknak, ilyen időjárásban a kártevők, mint például vakondok, pockok és egyéb állatok, könnyen kárt tehetnek a hagymaállományban. Ezért a legegyszerűbb, ha az október folyamán, a fagyok elérkezte előtt végezzük el a munkát.
Az ősz kezdetével megtelnek az üzletek virághagymákkal, sőt, ilyenkor már az élelmiszerboltok polcain is megjelennek, gyakran kedvező áron. Azonban ne csak az árra figyeljünk, hiszen minőségi különbségek lehetnek a különböző hagymafajták között. A legbiztonságosabb, ha inkább gazdaboltban vagy kertészetben vásárolunk.A minőség-ellenőrzés fontos része a kézi vizsgálat: óvatosan nyomkodjuk meg a hagymákat. Keressük a kemény, feszes darabokat, puha példányokat ne vásároljunk. Az előrecsomagolt pakkokban néha az ígértnél kevesebb hagyma van, így a zacskón, hálón keresztül tapogatással számoljuk át a hagymákat.
Olyan ültetési területet válasszunk, ahol rendszeresen megfordulunk a kertben. Emellett figyeljünk arra, hogy a választott hely napos legyen, hiszen itt érzik a legjobban magukat ezek a növények.
Az ősszel elkészített hagymás ágyást célszerű valamilyen módon megjelölni. Így biztosíthatjuk, hogy tavasz elején az egyéb munkálatok során nem teszünk kárt az elkészített ágyásban.
A virághagymák nem szeretik a pangó vizet. A túl nedves földben berothadhatnak, ezért az ásás előtt vizsgáljuk meg a talajt: ha túlságosan agyagos és nyirkos, keverjünk hozzá kevés homokot, ezzel kedvezőbbé tehetjük az állapotát. Kis mennyiségű komposzt is jótékony hatású lehet számukra.
Ne feledkezzünk meg az alapos gyommentesítésről sem. Ha a hagymások környezetében gyomok burjánzanak, azok elszívhatják a szükséges tápanyagot és vizet a hagymáktól, ami negatívan befolyásolhatja a növekedésüket és virágzásukat.
Ha az ültetés készen van, vékony komposztréteggel takarhatjuk be az ágyást, ám a fogcsikorgató hidegek beálltakor ne feledkezzünk el plusz földréteggel, lombhulladékkal óvni a területet, ahol a hagymák pihennek. A gyomok ellen pedig mulcsolással védekezhetünk.
Az ültetést követően nincs szükség azonnali öntözésre, mivel a hagymák rendelkeznek a szükséges nedvességtartalékokkal. Az ültetés után néhány héttel azonban, ha úgy érezzük, hogy a talaj száraz, érdemes mérsékelten öntöznünk. Ügyeljünk arra, hogy ne kerüljenek túlzottan nedves környezetbe, mivel ez rothadáshoz vezethet.
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.