Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mákos guba  recept
Mákos guba
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Praktikus

Így gondozzuk a gyepet ősszel, hogy jövő nyáron is szép legyen

Hiába múlt el a kerti partik szezonja, ősszel is sokféle tennivaló adódik az udvarunkon. Szakértő tippjeink segítenek, hogy a megfelelő módon végezzük el ezeket.

Noha ősszel már ritkábban ücsörgünk kint a kertben, a télről nem is beszélve, azért ilyenkor is rendben kell tartani az udvart. Így gondozzuk a gyepet ősszel

Ahhoz, hogy átvészelje a telet és jövő nyáron is szép legyen az udvarunk, ősszel el kell végeznünk néhány gyepgondozási feladatot (Fotó: Shutterstock)
Ahhoz, hogy átvészelje a telet és jövő nyáron is szép legyen az udvarunk, ősszel el kell végeznünk néhány gyepgondozási feladatot (Fotó: Shutterstock)

Fűnyírás, kicsit másként

Az időjárás és a csapadék mennyiségétől függően a fű a hidegebb évszakokban is nő, bár lassabb ütemben. Ameddig növekszik, addig nyírni is kell, viszont nem mindegy, hogyan. Érdemes magasabbra hagyni a gyepet, hogy védjük a fagytól, így az ideális mérete kb. 4 cm. Az sem jó, ha ennél sokkal hosszabb, mert eltörhet, és mivel a hidegben nem tud lebomlani, rothadásnak indulhat. Ugyanezért fontos az is, hogy ősszel és télen a nyírás után a nyesedéket minél hamarabb el kell távolítani a gyepről. A legegyszerűbb, ha fűgyűjtő zsákkal rendelkező fűnyírót használunk.

A színes avar sem maradhat

A csoda szép levelek jól mutatnak, és télen védenek a hideg és a fagy ellen. Az alatta lévő fű azonban gombásodhat, penészesedhet, mert nem jut sem fényhez, sem levegőhöz. Ennek elkerülésére időről időre érdemes összegereblyézni az avart, vagy ha fűnyírótraktorral dolgozunk, akkor a szokott módon nyírhatjuk a gyepet, mert a gyűjtőzsákba bekerülnek a felaprított levelek is.

Tisztítsuk meg ősszel a gyepet a színes levelektől, mert az avar alatt bepenészesedhet a fű (Fotó: Shutterstock)
Tisztítsuk meg ősszel a gyepet a színes levelektől, mert az avar alatt bepenészesedhet a fű (Fotó: Shutterstock)

Szellőztessük, javítsuk a gyepet

Ahhoz, hogy a fű levegőhöz jusson, és legyen ideje növekedni még az igazán hideg időjárás beköszönte előtt, szükség van a gyomok eltávolítására. A gyomnövényeket gyökerestől kell kitépni, valamint a mohát és a filcesedett részeket is el kell távolítani. Az időjárástól függően, de alapvetően október–novemberig gondoskodjunk a fű megfelelő szellőztetéséről.

Ugyanezen időszakban keríthetünk sort a kikopott részek javítására. Ha egy folt átmerője meghaladja a 10 cm-t, akkor azt a részt érdemes kezelni gyepfelújító keverékkel, vagy akár újravetni. Így azt is megakadályozzuk, hogy itt elszaporodjanak a gyomnövények.

Ha van fűgyűjtő zsák a fűnyírónkon, akkor nem szükséges, ellenkező esetben mindig szedjük össze a nyesedéket, mert alatta begombásodhat a gyep (Fotó: Shutterstock)
Ha van fűgyűjtő zsák a fűnyírónkon, akkor nem szükséges, ellenkező esetben mindig szedjük össze a nyesedéket, mert alatta begombásodhat a gyep (Fotó: Shutterstock)

Őszi trágyázás

Már augusztusban elkezdhetjük, de egészen november elejéig alkalmas lehet az idő arra, hogy tápanyagban, főleg káliumban, gazdag trágyával erősítsük a gyep ellenálló képességét. Ha egy esős napot választunk a célra, az tökéletes, mert olyankor a műtrágya jól el tud oszlani a gyökerek között, ami elősegíti a felszívódását is. Így a téli faggyal szemben és a hótakaró alatt is megőrzi állapotát a gyepünk.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.