Ha nem vagy biztos abban, hogy mi a legjobb módja a hús kiolvasztásának, mutatjuk a megoldásokat. A preferenciáidtól, a használt hús típusától és a rendelkezésre álló időtől függően íme a legjobb és a legrosszabb módszerek!
Ez a legbiztonságosabb (és legmegbízhatóbb) módszer. Ha van időd, és legalább 24 órával a főzés-sütés előtt el tudod kezdeni a készülődést, semmi sem lehet jobb, mint a fagyasztott húst egy zárt edénybe tenni, és a hűtőszekrény alsó polcán hagyni, hogy kiolvadjon. Ezzel a módszerrel ugyanis az olvasztás állandó, biztonságos hőmérsékleten történik. És hogy miért az alsó polcra tedd a dobozt? Nos, így minimálisra csökkented az esélyét annak, hogy a kiolvasztás során keletkező húslé más élelmiszereket megszennyezzen.
Egyes kiolvasztási technikák egyszerűen beváltak, és kész! A hideg vizes módszer is ilyen – mindaddig, amíg légmentesen záródó, lezárt edényben tartod, és ügyelsz arra, hogy a víz végig hideg maradjon.
Néhány jó módszer nem feltétlenül alkalmazható minden hústípusra. Ilyen a kétedényes módszer, amely főként egy adag steak gyors kiolvasztására alkalmas. A kétedényes módszer is rendkívül egyszerűen kivitelezhető: szükség lesz két üres fémedényre. Az egyik edényt fordítsd fejjel lefelé, és tedd rá a becsomagolt steaket. A másik edénybe tölts szoba-hőmérsékletű vizet, és egyszerűen tedd a steak tetejére. Kb. 5 perc alatt felolvad a hús.
Ha az olvadó hús túl sokáig van „veszélyzónában" – azaz magas hőmérsékleten –, egyszerűen nem éri meg kockáztatni. Ha forró vízben olvasztod a húst, azzal tökéletes táptalajt biztosítasz a kórokozók fejlődésének. De az egészségügyi veszélyeken túl ezzel a módszerrel a hús minősége is romolhat, hiszen miközben olvad és külseje elkezd főni, a belseje fagyott marad, ami jelentősen csökkenti annak az esélyét, hogy igazán finom, jól átsütött legyen a végtermék.
Igen, igen, jól olvasod: van, aki mosogatógépben olvasztja a húst, köszönhetően a TikTokon elterjed, „trükkösnek" gondolt módszereknek. Ha így próbálod a fagyos húst felolvasztani, garantáltan elszaporodnak a baktériumok benne.
Őszintén? Szinte mindenki olvasztott már ki húst így, de hidd el: csak a szerencsén múlt, hogy nem lettél beteg. Ez természetesen nem vonatkozik a friss húsra, amit a legtöbb szakács úgy készít, hogy előtte rövid ideig szobahőmérsékleten állni hagy. Ez idő alatt ugyanis nem fognak elszaporodni a baktériumok a húsban, ellenben ha hosszú órákig olvadozik, a fogyasztása nem biztonságos.
Ahogy fentebb írtuk, a hús biztonságos kiolvasztásának egyik legismertebb és legszélesebb körben alkalmazott módja a hideg vízbe helyezés, de csak zárt, légmentesen záródó tasakban. Csomagolás nélkül ugyanis a mosogató körüli tárgyakat veszélyeztetjük: a baktériummal szennyezett vízcseppek beszennyezhetik a konyhát. A fagyasztott hús „mosása" amúgy is rossz ötlet, hiszen ez a művelet nem távolítja el a mikrobákat. Egy tanulmány szerint a baktériumok még 40-szeri öblítés után is jelen vannak a nyers baromfihúsban…
A legnagyobb probléma a hús mikrohullámú sütőben történő kiolvasztásával az, hogy kívülről elkezdhet főni, miközben belül hideg és fagyos marad. Ez pedig veszélyes is lehet, és még azt is megakadályozza, hogy végeredményben a hús puha, lédús és egyenletes átsült legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.