Mákos guba  recept
Mákos guba
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Minestrone recept
Minestrone
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Praktikus

Nem virágzik a hortenzia? Ez a gyógynövény csodát tesz vele!

A hortenzia gyönyörű, színpompás virágaival igazi dísze a kerteknek, erkélyeknek, balkonoknak. Mint minden növényt, a hortenziát is gondozni kell, hiszen ha nem megfelelőek a körülmények, könnyen virág nélkül maradhat. Ha szeretnéd, hogy a hortenzia legyen a kerted királynője, használj egy természetes trágyát, amit magad is el tudsz készíteni.

A hortenzia nemzetség (Hydrangea) Japánból származik. A távoli szigetország párás hegyvidéki erdeiben őshonos fás, könnyen bokrosodó, terebélyes évelő növény. Európába csak az 1800-as években jutott el. Az észak-európai országokban hamar népszerű lett, különösen Angliában kedvelik. Több, mint 30 természetes faja ismert, de a nemesítések miatt ma már további 100 újabb változata létezik. Akadnak köztük örökzöld és lombhullató, illetve bokrosodó és kúszó fajok is. A nálunk elterjedt kerti hortenzia 1-1,5 m magasságúra növő, lombhullató cserje, félgömb alakú virágait több kisebb virág alkotja, ebből sok meddő. Virágai a fehér, a piros, a kék, a rózsaszín és a sárga színek bármilyen változatában előfordulnak: a virágok színét gyakran befolyásolja a növény kalcium- és nitrogénellátottsága. Alapvetően kerti növény, ám egyes fajtáit szobanövényként is tarthatják, cserépben.

A hortenzia nem szereti a túl erős napfényt / Fotó: Shutterstock
A hortenzia nem szereti a túl erős napfényt / Fotó: Shutterstock

ezért változik a virágok színe

Ez a dísznövény a tápanyagokban gazdag, jó vízvezető képességű, savanykás talajt kedveli. Az ültetőközeg befolyásolhatja virágjainak színét: ha a talaj nagyon meszes, a kék hortenzia halványlila vagy rózsaszín árnyalatúvá fakulhat, a káliumtól viszont kékebb virágok jönnek létre. A fehér fajtákat pedig nem befolyásolják az ásványisók. A hortenzia nem szereti a száraz talajt és a túl erős napfényt, ezért fontos, hogy félárnyékos helyre kell ültessük. Ha tűző napnak van kitéve, a virágok összezsugorodhatnak.

Mikor virágzik a hortenzia?

A kertbe kiültetett hortenzia többnyire csak augusztustól nyílik. Vásárolhatunk olyan hortenziafajtákat is, amelyek kifejezetten őszi virágzásúak, illetve népszerűek azok a hortenziabokrok is, amelyeknek a levelei ősszel vörösesbarnára színeződnek.

Miért nem virágzik a hortenzia?

A növény növekedését és virágzást számos tényező befolyásolja.

  • Az egyik a helye: ahogy már írtuk, félárnyékos helyen érzi magát a legjobban. Ha nem jut fényhez, nem virágzik, a túl sok napsütéstől pedig elhervad.
  • A hortenzia virágzatát az időjárási viszonyok is befolyásolják. Ha nem védted a hidegtől, vagy túl korán takartad le, akkor a bimbók fagykárt szenvedtek.
  • Tavasszal vágtad vissza a cserjék hajtásait? Ez nagy hiba, mert a virágok a tavalyi hajtásokon fejlődnek. Hogy elkerüld a virágzó hajtások véletlen eltávolítását, ezt a növény virágzása után, szeptember végén végezd el.
  • A túlzott nitrogén szintén zavarja a virágzást. Ha egy növényt rossz műtrágyával trágyázunk, akkor a szép virágok helyett sok vastag levelet fog termelni.
Forró nyári napokon naponta többször öntözd meg a hortenziát / Fotó: Shutterstock
Forró nyári napokon naponta többször öntözd meg a hortenziát / Fotó: Shutterstock

A megoldás: csalántrágya

A csalántrágya kiváló trágya a hortenziák és más kerti növények számára. Olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek a megfelelő fejlődésükhöz, például vasat, káliumot, kalciumot és szilíciumot. A műtrágya elkészítéséhez egy kilogramm csalánra és 10 liter vízre lesz szükséged. (A legjobb víz a műtrágya elkészítéséhez az esővíz.) Tedd az apróra vágott csalánt egy nagy vödörbe, és töltsd meg vízzel. Fedd le az edény fóliával, és ejts néhány lyukat a tetején. (A megfelelő erjedéshez levegőre van szükség.) Két héten keresztül minden nap alaposan keverd meg a trágyát, majd fedd le ismét. Ha ez idő után a trágya már nem habzik és jellegzetes szagot áraszt, akkor készen áll a felhasználásra: szűrd le és hígítsd vízzel 1:10 arányban. A hortenziákat alulról öntözd meg a trágyával, hetente 2-3 alakommal, kerülve a levelekkel és a virágokkal való érintkezést.

Forrás: lakaskultura.hu

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.