Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Minestrone recept
Minestrone
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Praktikus

Tarack, a növénygyilkos - így szabadulj meg tőle öröke!

Tarack, a növénygyilkos -  így szabadulj meg tőle öröke!
A tarack évről-évre megkeseríti a kertészek mindennapjait, hiszen nemcsak gyorsan terjed, de minden más növényt kipusztít a kertből. hogyan tudunk megszabadulni ettől az erőszakos gyomnövénytől.

A tarack, vagy tarackbúza már tavasztól intenzív növekedésnek indul, ezért könnyen elfojtja a még ébredező növényeket. Emellett gyökerei olyan toxikus anyagot termelnek, amelyek gátolják más növények megfelelő növekedését. A Fanny magazinnak Megyeri Szabolcs kertészmérnök mondta el, hogyan pusztíthatjuk ki a kertgyilkos gyomot.

A tarack, vagy vadbúza gyökerei olyan toxikus anyagot termelnek, amelyek gátolják más növények megfelelő növekedését (Fotó: Shutterstock)
A tarack, vagy vadbúza gyökerei olyan toxikus anyagot termelnek, amelyek gátolják más növények megfelelő növekedését (Fotó: Shutterstock)


Kapálni tilos!

Nem jó ötlet kapával nekiesni a taracknak, ugyanis ha elvágjuk a gyökereit, növekedése csak még jobban megindul. Ugyanígy nem ajánlott kézzel kihúzogatni, hiszen így is beszakíthatjuk a gyökereket.

Búcsúzzunk el a vegyszertől

Ha a növényt gyomirtóval kezeljük, és nem távolítjuk el a földből, akkor a gyökér bomlásakor fitotoxinok kiválasztása történik meg, ami károsíthatja a helyére ültetett új növényeket. Vizsgálatok azt igazolják, hogy miután a tarackbúza megsemmisült, a talaj körülbelül egy hónapig "mérgező" az új növényekre.

Mélyen ássuk fel

Az egyik lehetséges megoldás, hogy ásóvillával vagy csákánnyal 20-30 cm mélyen ásunk a tarack alá. Az ásás során bontsuk szét a talajt apróbb rögökre, és a teljes gyökérzetével együtt távolítsuk el. Ezután folyamatosan figyeljük a területet, és valahányszor megjelenik egy újabb szál tarack a földben, azonnal kapáljuk ki a hajtásokat.

Fűmag vagy gyepszőnyeg?

Az üressé vált, felásott területet beszórhatjuk fűmaggal is, de ha nem szeretnénk újabb esélyt adni a taracknak, a gyepszőnyeg jelenthet megoldást, hiszen minél sűrűbb a pázsit, annál nehezebben tud elterjedni. Ezzel már esélyesebb a kert eredeti formájának megtartása, de még ez sem az igazi, mivel itt is megjelenhet a leromló gyepben a tarack.

A mindentudó geotextil

Ha nagyon elszaporodott a tarack a kertben, radikálisabb módszerekhez kell folyamodni: távolítsuk el a talaj felső rétegét, ezután ássuk fel jó alaposan a területet. Ezután fektessünk rá geotextiliát, szórjunk erre egy réteg kőzúzalékot, vagy egyéb talajtakarót. Így biztos nem jön fel a tarack, de hátránya, hogy elbúcsúzhatunk a füves kertünktől is.

Az egyik lehetséges megoldás, hogy 20-30 cm mélyen a tarack alá ásunk. Az ásás során bontsuk szét a talajt apróbb rögökre, és a teljes gyökérzetével együtt távolítsuk el (Fotó:Shutterstock)
Az egyik lehetséges megoldás, hogy 20-30 cm mélyen a tarack alá ásunk. Az ásás során bontsuk szét a talajt apróbb rögökre, és a teljes gyökérzetével együtt távolítsuk el (Fotó:Shutterstock)

földet rá!

Jó ötlet lehet, ha a területen létrehozunk emelt ágyásokat, így a fél-egy méter magasságú földdel feltöltött emelt ágyáson már nem tud keresztültörni a szívós gyom. Az emelt ágyásokkal ilyenformán nyerünk valamennyi zöld felületet, és megszabadulunk az idegőrlő problémától is, amit a tarack okoz.

Fóliázzuk le!

A káros betolakodót fóliázással is ki lehet pusztítani, ilyenkor a felszínre vastag, sötét fóliát kell kifeszíteni, és várni, hogy alatta minden, köztük a tarack is kihaljon. Ez a művelet azonban sajnos azzal jár, hogy a kertünk legalább két hónapig használhatatlan és csúf lesz, a módszer ezért inkább hétvégi házaknál, nyaralóknál jöhet szóba.

Ne dobjuk a komposztba!

Az összegyűjtött tarackmaradványokat gondosan meg kell semmisíteni, ugyanis minden szárcsomóból képesek hajtást, illetve gyökeret ereszteni. Fontos, hogy még a komposztba sem szabad tenni, hiszen ott is képes feléledni, terjeszkedni.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.