Nem mindenkinek adatik meg, hogy gyerekkorától saját maga termeljen zöldségeket, gyümölcsöket. Szerencsére ma már egy kis ügyességgel és sok-sok odafigyeléssel bárkiből mesteri kertész válhat, akár a háztáji kiskertben, akár a paneltömb legfelső emeletén is! A lakóhely tehát ne tartson vissza attól senkit, hogy kipróbálja, milyen érzés saját paprikát vagy paradicsomot, esetleg epret nevelni! És aztán learatni a munka szó szoros értelmében vett és jól megérdemelt gyümölcsét.
Aki most kezdene bele, az a magvetésről ugyan már lecsúszott, de még nincs semmi sem veszve, ugyanis pont most, az utolsó fagy után, májusban kell kiültetni a palántákat, melyeket akár a boltban is megvásárolhatunk! A Lidlben időszakos jelleggel, így május első napjaitól kezdődően pedig igazán különleges, magyar tájfajta paradicsompalántákat tehetünk a kosarunkba.
A tájfajták természetes és emberi szelekció útján, hosszú idő alatt létrejött, változatos növényfajták. Az évszázadok során kiválóan alkalmazkodtak a hazai „táj" adottságaihoz, ezért kiemelkedő ellenálló képességgel rendelkeznek. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet öt éven át vizsgálta, hogy melyek azok a magyar tájfajta paradicsomok, melyek ökológiai módszerekkel a legjobban termeszthetőek. A fajták népszerűsítéséhez a Lidl is csatlakozott, így kerültek a diszkontlánc boltjaiba a zamatos gyümölcsöt adó paradicsomok palántái.
A Lidl boltokban a készlet erejéig megvásárolható tájfajta paradicsompalánták az ország négy különböző tájáról származnak és egyedi ízvilágot képviselnek.
A Cegléd egy kezdetben lassabb növekedésű, erős szárú tájfajta, melyet sűrű bokrosodás jellemez, alig kell kötözni. Bogyóját éretten igazán könnyen meg lehet különböztetni tájfajta társaitól, mivel szép sárgás-narancsos szín jellemzi. Zamata nyersen fogyasztva a legemlékezetesebb, hiszen ropogós, édes ízével igazi mediterrán hangulatot teremt. A kezdő háziasszonyok barátja, mivel nagyon könnyen feldolgozható, vékony a héja, és bárkinek kínáljuk, a siker garantált.
A Fadd tájfajta egy vastag szárú, erélyes növekedésű paradicsom, mely kerti kiültetés és kedvező időjárás esetén akár kétméteres magasság fölé is megnő. Egészen október végéig virágzik, folyamatosan terem. A lilás-rózsaszínes terméseknek gyümölcsös, édes zamata elsősorban friss fogyasztásra javasolt, kiváló salátákhoz vagy önmagában, köretnek. Különleges, kisebb méretű, tojásdad alakú bogyója miatt hamar népszerűvé válik a családban. A vékony héj és a könnyű kirepedés miatt eltarthatósági ideje rövid, ezért is érdemes frissen elfogyasztani.
A Máriapócs tájfajta mind a kert, mind a konyha ideális szereplője. A kertészek szeretni fogják erős szárát és gyors növekedését, gombabetegségekkel szembeni toleranciáját és folyamatos termésérését. Apró szemű bogyói miatt friss fogyasztásra ajánlott, bármikor feldobható vele a saláta vagy a hidegtál, de a kertben vagy a teraszon sétálva is könnyen csemegézhetünk róla. A fajta üde, fiatalosan telt édességével, finom illatával és tetszetős alakjával nélkülözhetetlen alapanyaga lesz a nyári és őszi ételeknek.
A Tolna tájfajta a gondos gazda keze alatt erős szárú és növekedésű tájfajtává érik, mely általában 140-150 cm magasra nő. Nagy, kissé lapított, barázdált bogyói magas létartalmúak, így elsősorban befőzésre alkalmasak, de frissen fogyasztva is ínycsiklandóak. Kellemes zamatú termése a Magyar Gasztronómia Egyesület tagjainak kóstolásán a nagy szemű, húsos fajták közül a legjobb helyezést érte el. Talpraesett és tapasztalt kertészeknek ajánljuk nevelését, akik nem rettennek meg a fajta folyamatos növekedésétől és erőteljes kacsosodásától, ami intenzív zöldmunkát igényel.
A belőlük fejlődő paradicsom nemcsak új gasztronómiai ízélményt nyújt, hanem ezeknek a növényeknek a nevelésével hozzájárulunk az agrárörökségünk és környezetünk védelméhez is. Az erős, alkalmazkodó tájfajta palánták gondozása általában kevesebb erőráfordítást igényel, növényvédelmükre is kevesebbet kell költeni. A kémiai növényvédő szerek elhagyása pedig mind a környezet, mind pedig a mi egészségünk számára kedvezőbb megoldás.
A jó paradicsompalánta mindenekelőtt egészséges. A palánta szára legyen vastag, erős, a levelek pedig sötétzöldek. Ha tudjuk, vizsgáljuk meg, hogy milyen a paradicsompalánta gyökere, válasszuk azt, amelyik már terebélyes.
Az ültetés során figyeljünk arra, hogy a talaj humuszban gazdag, jó vízáteresztő képességű legyen, szerencsére ma már több olyan földkeveréket is kapni, melyek kimondottan zöldség- és gyümölcstermesztésre lettek kitalálva, ráadásul bio minősítettek. A megfelelő keveréket mi magunk is összeállíthatjuk, ehhez (virág)földre, perlitre, zöldkomposztra és szerves trágyára van szükség.
Ha szabad földbe, ha ládába ültetjük a palántát, mindenképp tegyük mélyre, ugyanis a szárából is képes gyökeret fejleszteni.
* A Cegléd, Fadd, Máriapócs és Tolna tájfajta paradicsompalánták pontos elérhetőségéről bővebb információ az áruházlánc akciós újságjaiban található.
Borítókép: Lidl
(X)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.