A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Lencsés-húsos hasé recept
Lencsés-húsos hasé
Lila hagymás, majonézes krumplisaláta recept
Lila hagymás, majonézes krumplisaláta
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Mézes-sörös sült oldalas recept
Mézes-sörös sült oldalas
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
Érdekességek

Óvatosan a maradékmentéssel: ezekkel az ételekkel legyél nagyon elővigyázatos!

Pazarolni luxus, így ha lehet, minden maradék ételt felhasználunk. Különösen az ünnepek után számolhatunk rengeteg maradékkal, ami aztán igyekszünk is hasznosítani. Ám vannak olyan ételek, amelyeket jobb, ha inkább kidobunk.

A maradék zöldségekből, gyümölcsökből, húsokból és tésztákból készülhetnek egyszerű, gyors ebédek, vacsorák, ezt mindannyian tudjuk. Egyes ételmaradékok újramelegítése és elfogyasztása azonban veszélyes lehet. Mutatjuk, melyek ezek!

Hiába gyorséttermi ételek, ezek maradékát se gyűjtsd be vendégség után! / Fotó: Shutterstock
Hiába gyorséttermi ételek, ezek maradékát se gyűjtsd be vendégség után! / Fotó: Shutterstock

1) Csirkehús

A csirkehús még főzés, sütés után is érzékenyebb, mint más húsok. Az elkészített csirkét maximum négy napig tárold a hűtőben – a hűtőszekrény ugyan lassítja a kórokozók szaporodását, de nem akadályozza meg teljesen az E.coli, a szalmonella és más baktérium terjedését. A romlott csirkehús kellemetlen szagú, az íze csípős, savanyú lesz. Ha bizonytalan vagy, a biztonság kedvéért inkább dobd ki a húst!

2) Gomba

A gomba gyakori összetevője tésztaszószoknak, leveseknek. Vajon elkészítés után meddig fogyaszthatók biztonsággal a gombás ételek? Nos, szakértők szerint egy-két napnál tovább nem érdemes tárolni, és melegíteni is óvatosan érdemes. Gombás ételekből célszerű csak annyit készíteni, amennyi egyszeri étkezés alatt elfogy és inkább a nyers gombát fagyaszd le kisebb adagokba.

Két napnál tovább ne tárold a hűtőben a gombás tésztát / Fotó: Shutterstock
Két napnál tovább ne tárold a hűtőben a gombás tésztát / Fotó: Shutterstock

3) Zöld saláták

Amíg friss, egészséges a saláta, természetesen fogyasztható. Ám ha nyálkásak, bűzösek a levelek, az már káros lehet az egészségre. Általában a saláta 7-10 napig bírja a hűtőben, ám ha már elkészítetted, ízesítetted, akkor legfeljebb 1-2 napig fogyasztható.

4) Tenger gyümölcsei

A friss vagy nyers tenger gyümölcsei veszélyesek lehetnek, ha túl sokáig maradnak szobahőmérsékleten, ezért előfordulhat, hogy a maradék grillezett lazac vagy tilápia felmelegítése nem jó döntés. Előfordulhat ugyanis, hogy az újramelegítés nem pusztítja el a megmaradt kórokozókat – arról nem is beszélve, hogy azt nem tudod, hogyan tárolták a halat a vásárlás előtt, és hogy érintkezésbe került-e az emberi szem számára láthatatlan kórokozókkal.

A kagyló különösen kényes, csak frissen fogyasztható! / Fotó: Shutterstock
A kagyló különösen kényes, csak frissen fogyasztható! / Fotó: Shutterstock

5) Spenót

A főtt spenót olyan élelmiszerek példája, amelyek újramelegítéskor mérgezővé válhatnak . A spenót a természetben előforduló nitrátokban gazdag zöldség; ezek különböznek a feldolgozott húsokban és más tartósított élelmiszerekben található nitrátoktól. Az ilyen természetes nitrátokat tartalmazó élelmiszerek hasznosak lehetnek a szervezet számára a krónikus betegségek és a rák kialakulásának kockázatának csökkentésében. Természetes nitrátforrások közé tartozik még a sárgarépa, a saláta és a bok choi. Ám a főzés és aztán az újramelegítés koncentrálhatja a nitrátokat; a gyomorsav nitritté alakítja. Napi 100 miligrammnál több nitrit fogyasztása pedig növelheti egyes rákos megbetegedések és terhességi szövődmények kialakulását.

5+1 Maradék ételek a svédasztalról

Bár jó ötletnek tűnik a maradékot hazavinni mondjuk egy céges buliról, vagy akár csak egy házibuliról, a dolog nem veszélytelen. Egyrészt az ételekkel több vendég is érintkezik: megfoghatják, letüsszenhetik, leköhöghetik; másrészt az ételek több órán keresztül szoba-hőmérsékleten állnak. Bár azt gondolhatnád, hogy a svédasztalos maradékok mikrohullámú sütőben való felmelegítése elegendő a lappangó baktériumok elpusztításához, a Michigani Állami Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy az esetek többségében ez nincs így.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.