Vannak fogások, amelyek jól bírják a mélyhűtőt, ezért ezeket érdmes pár nappal karácsony előtt elkészíteni. Összeszedtük, hogy milyen ételekkel időzíthetsz okosan ahhoz, hogy 24.-én stresszmentesen készíthetsd el a karácsonyi ebédet vagy vacsorát.
A töltött káposzta jól viseli a mélyhűtőt, ezért már akár ma is elkészítheted. Ugyanígy a megtöltött pecsenyének való húsokat is lefagyaszthatod előkészítés után, hogy 24.-én már csak készre kelljen sütnöd.
A tepertőkrém kitűnő előétel lehet, és ha előre elkészíted, akkor csak a kiegnedésére kell figyelned szenteste. Ha panírozott fogással készülsz, akkor azt nyugodtan panírozd be előre, mert a panírozott húsok, halak és zöldségek minőségéből sem vesz el, ha előtte lefagyasztod őket. A bejgli is jól viseli a mélyhűtőt, a zserbónak pár napi állás jót is tesz, ha hűvös helyen tartod. A zserbót, gyümölcskenyeret is bátran fagyaszthatod, de ezek szintén jól viselik, ha pár napig fogyasztás előtt.
- Süsd meg a bejglit! Ha kihűlt, akkor tekerd alufóliába, és tartsd hűvös helyen!
- Főzd készre a töltött káposztát, ha kihűlt, akkor tedd a mélyhűtőbe!
- Párold meg a pecsenyehúsokat, töltött húsokat, és a befejezésig tartsd hidegen!
- Főzd meg a levest – ajánlott kuktában főzni, hogy ne legyen zavaros!
1. A menü összeállításánál figyelj arra, hogy ha halat kínálsz főételnek, akkor az előétel ne halas fogás legyen pl. halászlé legyen.
2. Ha a főételhez gyümölcsös köretet készítesz, akkor a desszert ne legyen gyümölcsös.
3. Ha hideg előételt készítesz, azt mindig meleg leves kövesse, hogy meglegyen a menü dinamikája.
4. Ha több húsból készítesz főételt, vagy több főételt készítesz, akkor arra ügyelj, hogy legyen benne zsírosabb, és soványabb hús is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.