A nyugalom mellett leginkább tisztaságra vágyunk, amikor a legkisebb helyiséget használjuk. A családokban gyakori a vita – vagy legalábbis a szóváltás –, hogy mi a teendő wc használat után: le kell csukni vagy maradhat nyitva a tető? Az első megoldás mellett kardoskodók az esztétikum mellett higigéniai okokra is hivatkoznak, és – talán nem meglepő módon – nekik van igazuk.
A wc-tetőt tehát mindig tartsuk csukva és ami a lényeg: már azelőtt hajtsuk le, mielőtt lehúznánk a wc-t, hiszen a baktériumok terjedését csak így tudjuk hatékonyan megakadályozni. Az ok egyszerű: amikor lehúzzuk a wc-t, a vizelettel, széklettel érintkező vízcseppek szétfröccsenhetnek a fürdőszobában vagy a mellékhelyiségben, és megtelepedhetnek olyan felületeken, mint a fogkefék, a törölközők vagy az ajtókilincsek, mosdószekrények stb.
A Leeds Oktató Kórház mikrobiológiai igazgatója és munkatársai a legújabb kutatásukkor arra voltak kíváncsiak, hogy a wc öblítés során – főként kórházakban – hogyan terjednek a baktériumok. Kísérletükhöz a steril wc-ket a kórházakban gyakran jelenlévő, hasmenést okozó szuperbaktériummal kezelték. Ezután a baktérium terjedését vizsgálták, attól függően, hogy az öblítés előtt lezárták a wc-fedelét, vagy sem. Az eredményekből kiderült, hogy amikor a fedél nyitva volt, a baktérium 10 cm-rel az ülőke fölé, valamint a padlóra és a wc tartály mindkét oldalára is eljutott – ráadásul a levegőben még 90 perccel később is kimutatható volt! Amikor azonban a fedelet már a wc öblítése előtt lehajtották, a baktériumokat semmilyen közvetlen felületről nem tudták kimutatni.
A kutatás eredményei a szakértők szerint elsősorban a kórházakban lehet nagy jelentőségű, de az otthonokban is rengeteg fertőzést előzhetünk, ha lecsukjuk a wc-k tetejét.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.