Túránk Thaifölddel kezdődött: a Délkelet-ázsiai térségben egy hónapon át barangoltunk, hogy körbejárhassuk a földi paradicsomot. Az első érzés, amikor megérkeztünk Bangkokba, az a finom meleg és a furcsa szagok voltak. Idő kell, hogy megszokja az ember a csatornarendszer jellegzetes, néhol kellemetlen illatának és az utcán készülő ételek zamatának egyvelegét.. A második élményt a lenyűgöző színek jelentették és a nyüzsgés, Thaiföld lüktetése: a helyiek színes öltözékének összhatása, az utcán kínálkozó megannyi gyümölcs látványa.
Méltán világhírű a thai konyha: egyszerűen elkészíthető, pikáns és könnyű fogások jellemzik. Bámulatba ejtő, ahogy az utcán lévő kis bodegákban párosítják a zöldségeket, vagy amilyen rutinnal fűszerezik az ételeket. Az itt készülő finomságok nem igazán hasonlítanak az otthon kapható thai fogásokra.
A thai csirkelves receptet itt olvashatod el >>>
A thaiföldiek számára rendkívül fontos, nem illik a villát evésre használni, az csak arra szolgál, hogy a kanálra felsegítsük vele az ételt, illetve, hogy abból a fogásból/tálból, amiből közösen esznek, nem illik elvenni az utolsó falatot. Az ételek általában egyszerre érkeznek és nem fogásonként. Az étkezések mindig közösen zajlanak és valamennyi fogást egyszerre tálalják: mindenki abból vesz, amiből szeretne. Az evés a thaiföldiek számára egy családi, baráti rituálé: együtt élvezik az élet adta ízeket.
A népszerűt Pad Thai receptet itt olvashatod el >>>
Az erős fűszerezés jellemző a thai konyhára: csili, citromfű, koriander, gyömbér, fokhagyma, galangagyökér, bors, fokhagyma és a kókusztej mindennaposak a hétköznapi thai gasztronómiában. Egy hónapig csak ott ettünk, ahol a helyiek is: utcán, bodegákban. Az elnyugatiasodott turistaéttermeket nagy ívben elkerültük. Másfél hónapig, amíg Thaiföldön és Kambodzsában jártunk, gyakorlatilag folyamatosan ettünk, ahogy a helyiek is teszik: volt, hogy éjjel kettőkor is Rotit majszoltunk, mégsem híztunk. Hogy miért? Mert a thai konyha nem ismeri a fehér cukrot, a fehér lisztet, rengeteg ropogós zöldséget kínál, desszert gyanánt pedig friss gyümölcsöt.
Linda kedvenc lime shake receptjét itt találod >>>
Ez a palacsintaszerű thai édesség vékonyabb tésztájú, banános finomság. A déli muszlimok nemzeti eledele mézzel és kókusztejjel. Mi reggelire és nassolni valónak fogyasztottuk, ám valójában a helyiek ugyanazt eszik reggel, mint délben és este: tésztát vagy rizst szószokkal, csirkével, vagy kacsával, rákkal… ropogós zöldségekkel. A fűszerezés és a feltét teszi különbözővé a fogásokat.
Képzeld el a gyalult zöld papayát mogyoróval és lime-mal. Összefutott a nyál a szádban? Akkor folytatom: ebédre általában először levest ettünk. Érdekes, hogy a melegben mennyire kívántuk a meleg levest. A Tom Khai-t: csirkével vagy rákkal, rengeteg fűszerrel, kókusztejjel készítik Annyi íze van, amelyek a szádban érnek össze, hogy leírhatatlanul finom volt. El is neveztük pasifogó levesnek: ez volt a férfiak kedvence. Második fogásnak Pad Thai-t választottunk: ez a tipikus thai egytálétel roppanó zöldségekkel, amúgy reggelire is ezt választottuk, hogy legyen energiánk a túrázáshoz.
A Tom Khai leves receptjét itt találod >>>
A pirított thai tészta is nagy kedvencünkké vált: wokban pirítják a tésztát szójaszósszal. Fontos, hogy a wokban keverve pirítják a tésztát, amit aztán zöldséggel, húsokkal dúsítják igény szerint. Ha megszomjaztunk, kókuszvizet ittunk szívószállal, ami rendkívül finom, és nagyon egészséges.
Pirított thai tészta receptünket itt találod >>>
A kambodzsai gasztronómia kevésbé ismert, mint a thai: ízvilágában hasonlít a thai konyhára, de intenzívebb fűszerezésű és nem olyan csípős: a kurkuma, a menta és az ánizsos fűszerek érezhetők az ételeiken. Tradicionális ételük a halból készült amok, amit banánlevélben tálalnak és nagyon finom.
Thaiföld és Kambodzsa nem csupán izgalmas látnivalóval szolgál, hanem a gasztronómiai utazás is egyben, amely után többé nem kívánod a sült krumplit, vagy a tasakos levest. Íze veled marad addig, amíg újra el nem látogatsz oda.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.