Az olasz hatás
Előételként érdemes kipróbálni a dalmát sonkát, amit errefelé is előszeretettel kínálnak sárgadinnyével, vagy a giricét, ami olajban sült gyufaszálnyi szardellákból álló tál, de a helyi sajtokat is érdemes megkóstolni. Ezek közül a leghíresebb talán a Pag szigetén készülő juhsajt.
Az Isztria környéki részeken visszaköszönnek az olasz ételek. Sok a pizza, a pastacuitta, a rizottó. Emellett rengeteg szardíniát, tonhalat, tintahalat és kagylót kínálnak. Levesként is fogyasztják a halat, ilyen például az úgynevezett brodet. Ezt a levest általában többféle halból készítik, és puliszkát kínálnak mellé.
Köretként gyakran fordul elő a fokhagymás mángold.
A horvát konyha is sok olívát használ, hiszen saját termővidékekkel rendelkeznek, sőt szarvasgomba is megterem. A hozzáértők szerint a horvát tartuf minősége vetekedik a francia és az olasz társaiéval.
Húsos csodák
A halételek mellett rengetegféle húsétel található a horvát gasztronómiában. A vegyes darált húsból készített cevapcici, vagy a hamburgerre emlékeztető plescavica, amit grillen készítenek, és ajvárral (paprikakrém) meg nagyobb adag hagymával kínálnak.
Aztán ott a roston sült bárány (janjenita), vagy a fokhagymával készített marhahús (prlolica). De többféle pörkölt is színesíti a kínálatot. A marha- és sertéshús mellett készül ragu nyúlból, szarvasból is.
Édesen
Horvátországban tipikus desszert a fagylalt. Az éghajlat és a fagylaltkészítésben mester szomszédoknak köszönhetően a horvátok is tökélyre fejlesztették ezt a hűsítő krémet.
A klasszikus cukrászati termékeik nem igazán összehasonlíthatóak a magyar desszertekkel. Éttermekben a palacsinta, pékeknél a burek, roata (puding), frizula (hosszúkás, likőrös fánk) és a strukli (sajtos leveles tészta) kapható.
Borok
Horvátországban érdemes kipróbálni a helyi borokat. A földrajzi sokszínűségnek, a sok-sok szigetnek köszönhetően nagyon sok egyéni borvidék kínálja nedűit. A szőlőiről leginkább híres sziget Hvar. A helyi borok mellett érdemes kipróbálni a proseket, ami egy kifejezetten édes likőrbor.
A nyári emlékek felidézésében szeretnénk segíteni néhány horvát recepttel!
Brodet, a horvát halleves
Hozzávalók:
1 kg különböző fehér húsú hal (pl. harcsa, angolna, nyelvhal)
3 nagy vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
maréknyi mazsola
2 teáskanál ecet
3-4 nagyobb, érett paradicsom
1 csokor petrezselyem
só
bors
cukor
Elkészítés: Egy széles, lapos, vastag fenekű edényben az olajon megdinsztelem a hagymát. Ebbe teszem a haldarabokat, hozzáadom az apróra vágott fokhagymát és a babérlevelet. Kicsit hagyom, majd hozzáadom az ecetet, a pucolt paradicsomot, a mazsolát, fűszerezem, és annyi vízzel öntöm fel, hogy az egy ujjnyira elfedje a halat. Nagyjából egy órát főzöm, nem lefedve. Az elpárolgott vizet időközben pótlom.
Hogy össze ne törjön a hal, ezért inkább nem kavarom, csak rázogatom az edényt. A végén hozzáadom a petrezselymet, és egy kevés olívaolajjal meglocsolom. Polentával tálalom.
Ćevapčići
A kebabbal rokon étel az egész Balkánon ismert és kedvelt. Gyakran tálalják lapos kenyérbe töltve, gyakori kísérői az ajvár, a hagyma, a túró és a tejföl.
Hozzávalók:
35 dkg darált marhahús
15 dkg darált bárány
2 gerezd fokhagyma
1 közepes fej vöröshagyma
paprika
bors
só
Elkészítés: A hagymát és a fokhagymát nagyon finomra vágom. Összekeverem a húsokkal, ízlésem szerint fűszerezem, és a masszámat egy éjszakára a hűtőbe teszem. Másnap vizes kézzel rudacskákat formálok belőle, amit vagy olajban, vagy a sütőben, legjobb esetben pedig grillen kisütök néhány perc alatt. Ajvárral, édes fehérhagyma karikákkal és salátával kínálom.
A stukli a pagi sajt és a kulen (szlavón szárazkolbász) mellett harmadikként került fel a horvát védett kulturális értékek listájára.
A strukli, vagy stukle vagy struklji, leveles tészta, általában friss túró, tojás és friss tejszín keverékével töltve. Elkészíthető édes vagy sós töltelékkel is. A töltelék és a stukli mérete határozza meg, hogy előétel, főétel vagy desszert gyanánt kerül az asztalra. Néha levesbetétként is szolgál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.