A Balatonfüred-Csopaki borvidék Zánkától Balatonalmádiig terül el, a következő települések tartoznak hozzá: Alsóörs, Aszófő, Balatonakali, Balatonalmádi, Balatoncsicsó, Balatonfüred, Balatonszőlős, Balatonudvari, Csopak, Dörgicse, Felsőörs, Lovas, Mencshely, Monoszló, Óbudavár, Örvényes, Paloznak, Pécsely, Szentantalfa, Szentjakabfa, Tagyon, Tihany, Vászoly és Zánka.
A régió igazi veteránnak számít, már több mint ezer éve is bortermelésre használták, 1018-ból is találtak róla feljegyzéseket. Elsősorban fehérbortermő terület, a csopaki olaszrizling például igen nagy népszerűségnek örvend száraz és édes verzióban is, de az utóbbi évek azt bizonyítják, hogy a vörösbornak is van itt létjogosultsága.
Ha át szeretnéd élni az igazi balatoni életérzést a borokon keresztül, a következő nedűket mindenképp kóstold meg a környékről!
A Balatonfüred-Csopaki borvidék legmeghatározóbb fehérbort adó szőlőfajtája az olaszrizling, amiben a balatoni pincészetek szerelmesei biztosan nem fognak csalódni. Az olaszrizling bor – bár a neve után adná magát – valójában nem olasz és nem is magyar szőlőfajtán alpul, de még csak nem is rizling. Vélhetően Franciaországból került hozzánk, és napjainkban az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén termesztik, így nemcsak nálunk, hanem Ausztriában és Horvátországban is lehet vele találkozni.
Mihez fogyasszuk?
A száraz olaszrizling halakkal, tenger gyümölcseivel és csirkével garantáltan harmonikus párost alkot, de borjú mellé is zseniálisan passzol, sőt desszertekkel is remekül társítható. Ha pedig édeset választasz belőle, akkor arra figyelj, hogy a bor mindig legyen édesebb, mint a mellé kínált sütemény, de akár önmagában is tökéletes desszert lehet a hétvégi ebéd után.
A chardonnayt talán nem is kell különösebben bemutatni, hiszen egy világfajtáról van szó, azaz a világ legtöbb bortermő országában megtalálható, itthon is sok borvidékünkön foglalkoznak vele. Egy tartalmas, gazdag ízvilágú bor, ami méltó lezárása lehet a munkanapnak. Tökéletes ajándékbornak számít, igazi jolly joker lehet vendégségbe, ha nem is ismered a megajándékozott ízlését, ennek valószínűleg örülni fog.
Mihez fogyasszuk?
A fajta annak is köszönheti népszerűségét, hogy sokféle étel mellé ajnlják a fogyasztását. A szokásos szárnyasok és halak mellett bátran kortyolgathatod a gombás, vagy akár a marhából készített fogások kísérőjeként is, sőt, a fácánhúshoz is kifejezetten isteni!
Bár a Balatonfüred-Csopaki borvidék elsősorban nem a vörösborairól híres, ezt is érdemes megkóstolnod a fehérborok mellett. Ízeiben az érett gyümölcsösség mellett kellemesen fanyar, bársonyos, sötét bíbor színű vörösbor.
Mihez fogyasszuk?
Halak vagy zöldségek kísérőjeként is megállja a helyét, de természetesen sertésből, marhából készített ételekkel is remekül kiegészítik egymást. A bátrabbak kipróbálhatják édesebb karakterű süteményekkel, de akár a húsvéti fonott kalács mellé is kortyolgathatod.
Balatonfüred-Csopaki borvidék egyik legfestőibb táján, Aszófő és Balatonfüred között terül el a Vörösmáli dűlő. Műemlékké nyilvánított pincesorában számos díjnyertes tétel érlelődött már, gazdagítva a balatoni borkultúrát.
A cikk megjelenését a generációk óta családi borászatként működő Lázár Pince támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.