Friss, ropogós héjú kenyérrel, házi savanyúsággal tálalva a sült hurka az egyik legjobb téli vacsora. Gyerekkoromban a nagymamánál tartott disznótorokon mindig került is a családi asztalra, kicsik és nagyok egyaránt nagy örömmel falatoztak belőle. Arra már nem emlékszem, mi lett a kisült zsírból, de egészen biztos vagyok benne, hogy az is felhasználásra került. Talán épp a következő módok valamelyikén. Mutatjuk, mi mindenre jó a hurkazsír.
A kisült hurkazsír egyik legkézenfekvőbb, egyben legegyszerűbb és legízletesebb, felhasználási módja, ha rákenjük egy szelet friss kenyérre, megszórjuk némi pirospaprikával és/vagy lila hagymát halmozunk a tetejére. Olcsó, villámgyors és eszeveszettül finom vacsora!
Semmi, de semmi más nem teszi a pogácsát olyan omlóssá és napokig puhává, mint a zsír. Nem véletlen, hogy nagymamáink csakis ezt használták vaj vagy margarin helyett. A hurkazsír ráadásul olyan plusz ízt ad a pogácsának, hogy sem a tepertős, sem a sajtos nem érhet a nyomába.
Ha kíváncsi vagy, hogyan helyettesítheted egymással a különböző zsiradékokat, olvasd el az erről írt cikkünket is.
A nagy disznótorok után előfordulhat, hogy nagyobb mennyiségű hurkazsír marad meg. Ezt leszűrve egy jól záródó edényben hetekig eltarthatjuk a hűtőben, és elő-elővehetjük a későbbi sütések-főzések alkalmával. Felhasználhatjuk mondjuk a hagyma lepirításához, de krumplis ételekhez is szuperül illik. Feldobhatjuk vele például a krumplipürét, vagy a steakburgonyának szánt feldarabolt krumplit is megforgathatjuk benne – javasolja a Ripost cikkében.
Ha nem frissen töltött hurkát készítünk el, akkor sütés előtt hideg vízbe kell áztatni. A töltés óta eltelt idő alatt ugyanis a hurka burkolata vizet veszít, és rugalmatlanná válik. A hurka belseje a sütésnél a meleg hatására kitágul, és szétfeszíti a megkeményedett belet, ami szétdurran. A bél a víz felvételével ismét rugalmassá válik, így alacsony hőfokon történő sütés közben ki tud nyúlni annyira, amennyire a töltelék megduzzad.
Az is fontos, hogy a sütőben a hurkát kíméletesen süssük: alacsony hőmérsékleten, 140-150 fokos sütőben 30-40 perc alatt elkészül.
Tavaly decemberben a szerkesztőség több tagja is megtapasztalhatta, milyen egy vérbeli vidéki disznótor. Békéscsabára utazhattak, ahol a kolbászkirály címet is birtokló Such Zoltán útmutatása mellett elejétől a végéig kivehették a részüket a disznóvágás folyamatából. A kemény munkáról készült videót te is megnézheted, a részletes élménybeszámolót pedig elolvashatod cikkünkben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.