Anna Pavlova (1881–1931) orosz balett-táncosnő világszerte elsöprő sikert aratott az A hattyú halála című, számára koreografált táncszólójával. A nevét őrző torta nem véletlenül emlékeztet a balerinák habos tüllszoknyájára: eredetijét a művésznő ausztráliai turnéit követően alkotta meg a perth-i Hotel Esplanade cukrásza, Herbert (Bert) Sachse 1935-ben. Új-Zélandon viszont már egy 1929-es szakácskönyvben is szerepel a „Pavlova cakes” receptje. Ezeket a torta alakú kisebb sütiket egy wellingtoni séf álmodta meg Pavlova ottani vendégszereplése után.
Tojás
A legjobb habot nem a teljesen friss, hanem a néhány napos tojások fehérjéje adja. Felhasználás előtt legalább 20 perccel vedd ki őket a hűtőből, hogy legyen idejük szoba-hőmérsékletűre melegedni.
Cukor
Használj minél finomabb szemcséjű kristálycukrot, ez jobban feloldódik, mint a porcukor, és simább habot eredményez. Egy tojásfehérjéhez 5,5 dkg cukrot számíts.
Gyümölcs
Az Ausztrália és Új-Zéland nemzeti desszertjének tartott változatokra hagyományosan epret, kivit és maracuját (passiógyümölcsöt) tesznek. Használd nyugodtan a kedvenc gyümölcseidet! A bogyósok látványosak, nem áztatják szét az alapot vagy a habot, és nem süllyednek le.
Pavlova készítésekor csukd be a konyhaablakot, ha odakint esik, a konyhában pedig ne forralj vizet, mert a tojáshab nem bírja a párás levegőt!
A műanyag tálakról az anyaguk szerkezete miatt a leggondosabb mosogatással sem lehet maradéktalanul eltávolítani a használat során rátapadt zsiradékot, ami a hab ellensége. A legjobb egy makulátlanul tiszta és teljesen száraz fém habüst vagy üvegtál.
Tipp Vékonyan kend ki citromlével vagy ecettel! Adj a tojásfehérjéhez is citromlét vagy ecetet, mert stabilizálják a habot, az ízüket pedig nem lehet kiérezni.Ne feledkezz meg a habverő zsírtalanításáról!
A tojásokat gondosan válaszd szét, mert nem sikerül a hab, ha csak egy pici sárgája is hozzácsúszik a fehérjéhez! A cukrot ne egyszerre zúdítsd a tálba, hanem apránként adagold.
Amikor a hab már szép fényes, dörzsölj szét egy pöttynyit a mutató- és a hüvelykujjad között. Ha nem érződnek benne szemcsék, nem szabad tovább verni. Töltsd habzsákba, nyomd sütőpapírral leterített tepsibe, azonnal told be az előmelegített sütőbe!
A habcsókmasszát ne süsd, csak szárítsd! Túl forró sütőben vagy a hőfok változtatásának-ingadozásának következtében lapos marad. A sütő ideális hőmérséklete 110-120 fok.
Ne nyitogasd a sütőt, mert a beáramló hideg levegőtől a habcsókmassza összeesik. Csukott sütőben hagyd kihűlni, miután kívül roppanósra száradt. Esetleg résnyire kitámaszthatod az ajtót fakanál nyelével. A türelmetlenség megbosszulja magát, mert a még meleg torta csúnyán megrepedezhet egy légáramlattól.
Használj csicseriborsólevet a tojásfehérje helyett! Bio- és reformboltokban aquafaba néven keresd, vagy egyszerűen öntsd le a levet a dobozos csicseriborsóról. Ez a folyadék sok keményítőt tartalmaz, és a tojásfehérjéhez hasonlóan felverheted. Fontos, hogy a sütőt ne állítsd 100 foknál magasabb hőmérsékletre!
Készíts szögletes, szabálytalan alakú vagy emeletes pavlovát tetszésed szerint.A habcsókmasszát kakaóporral színe színezheted, a torta tetejére pedig csokoládédarabokat szórhatsz vagy olvasztott csokoládét csorgathatsz.
A pavlovádat bonbonokkal és karamellszósszal is dekorálhatod.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.