A receptek a pizzaszósz elkészítésének leírásakor általában beérik a hozzávalók felsorolásával, nem foglalkoznak velük behatóan. A lényeg azonban a részletekben rejlik.
Paradicsom: Nyáron magától értetődik, hogy a pizzaszósz zamatos, nap érlelte piros bogyókból készül. Legalkalmasabb a húsos San Marzano és Lucullus fajta. A gömbölyű végükön kereszt alakban bevágott paradicsomokat a szárvégek kimetszése után dobd előbb forró vízbe 30-60 másodpercre, majd egy tál jeges vízbe, és húzd le a héjukat. Végül negyedeld őket, távolítsd el a magos részüket, a húsukat pedig darabold fel.
Idényen kívül hámozott vagy passzírozott konzerv paradicsomból főzz házi szószt, ezek sokkal jobb ízűek, mint az üvegházi termés és megkímélnek a pepecselős hámozástól.
A paradicsompürét természetes ízfokozóként használhatod, de mértékkel adagold, mert nagyon erőteljes aromája van.
Zöldfűszerek: Vedd figyelembe, hogy az olaszos jelleget kölcsönző oregánó szárítva markánsabb, mint a friss, a frissen aprított bazsalikom viszont jobban kibontakoztatja az aromáját, mint a szárított.
Olívaolaj és vaj: Tévedsz, ha azt hiszed, hogy mindenbe kizárólag olívaolaj kell, ami olasz. A klasszikus szószokat nem véletlenül készítik vajjal, amiből egy kevés is képes tökéletesíteni az ízeket.
Hagyma és fokhagyma: Kockázd egészen apróra, és vajon párold meg! Már az illata is ínycsiklandó.
Parmezán: Ez a glutamátban gazdag kemény aromás sajt az umamit képviseli, vagyis az ötödik ízt az édes, a sós, a keserű és a savanyú után. A japánok szerint az umami életre kelti az ételek természetes ízét.
Csilipehely: Egy csipetnyivel tüzesebbé teheted a szószt. Nyugodtan elhagyhatod, ha nem szereted a csípőset.
Cukor vagy méz: Ellensúlyozzák a paradicsom savasságát. Édesítőket csak a főzés legvégén adj a szószhoz!
Vaj helyett használj kicsit több olívaolajat, méz helyett pedig cukrot vagy agávészirupot, ha az étrendedben mellőzöd az állati eredetű termékeket. A reszelt parmezánt is helyettesítheted és nem kell lemondanod az umami élményről sem, ha finomra őrölsz 1 csésze nyers kesudiót, 2 ek sörélesztőpelyhet és 1/2 tk tengeri sót, majd 1/4 tk fokhagymaport és 1/2 tk hagymaport keversz hozzá. Befőttesüvegben tárold a hűtőben.
5 percbe sem telik, és kész a pizzaszósz – hála a turmixgépnek vagy a botmixernek. A hagyományos főzős módszer időigényes, viszont maximálisan kihozza az ízeket. Próbáld ki mindkettőt!
A frissen készített pizzaszósz maradéka befőttesüvegben kb. 1 hétig tartható el a hűtőben. Pizzán kívül más tésztákhoz vagy mártogatósnak is kitűnő. Ha nem fogy el ennyi idő alatt, akkor kis adagokban fagyaszd le jégkockatartóban vagy szilikon muffintepsiben, és 3 hónapon belül használd fel.
Paradicsomszezon idején érdemes nagyobb mennyiséget főzni a kedvenc pizzaszószodból. Légmentesen lezárt, bontatlan csatos vagy csavaros üvegekben 6-12 hónapig eláll.
A változatosság kedvéért a paradicsomos szószt lecserélheted bársonyos hollandi mártásra vagy valamilyen házi készítésű pestóra . Tekints túl a pizza peremén, és kísérletezz bátran más pizzaszószokkal is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.