Egészen Erdély szívéig, a Székelyudvarhely közelében fekvő Székelylengyelfalváig utaztunk ezért a receptért!
A Mindmegette stábja kétnapos erdélyi körutazáson volt, hogy utánajárjunk annak, hol és hogyan készül a legfinomabb kürtőskalács és békebeli pityókás kenyér, illetve megtapasztaljuk, milyen is a hamisítatlan székely vendégszeretet. Fenséges fogásokat kóstolhattunk, melyek közül ha választani kellene, azt mondhatnánk: a koronára a gyémántot a töltelékes káposzta tette fel.
Mi az a töltelékes káposzta?
A válasz egyszerűbb mint gondolnátok, ugyanis Erdélyben töltelékes káposztának nevezik azt az ételt, amit mi idehaza töltött káposztaként ismerünk. Ez az étel azonban nemcsak a nevében más egy picit, hanem a fűszerezése is eltérő.
Nem piros, hanem zöld
Minden családnak megvan a saját, tökéletes töltöttkáposzta-receptje. Egyesek szeretik bő és sűrű, paprikás szafttal kínálni, míg máshol paradicsomos lével tálalják, megint mások pedig szinte „szárazon" eszik ezt a fogást. Az idehaza elterjedt változatok nagy többsége savanyú káposztából készül és piros színben pompázik, azonban nem csak így és nem csak karácsonykor lehet elkészíteni a töltött káposztát!
A Székelylengyelfalván tett látogatásunk során az egyik helyi szakácsnőtől kaptuk meg azt a receptet, melyhez foghatót eddigi életünkben még nem kóstoltunk. Savanyú káposzta helyett zsenge új káposzta levelébe töltötték a zsíros és fűszeres húst, végső ízesítőként pedig füstölt húst, frissen szedett kaprot és az idehaza kevéssé használt zöldet, a csombort, vagy más néven borsikafüvet adtak az ételhez.
A sertéslapockát ledaráljuk a szalonnával. Ha nincs darálónk, akkor válasszuk a boltban a legmagasabb zsírtartalmú darált húst.
A hagymát apró kockákra vágjuk, és kevés olajon megdinszteljük. Felkockázzuk a fokhagymát, hozzáadjuk a hagymához, és rövid ideig pirítjuk. Vigyázzunk, nehogy megégjen. Rászórjuk az egy kávéskanál őrölt pirospaprikát, összeforgatjuk, és levesszük a tűzről.
A paprikás-hagymás keveréket ráöntjük a darált húsra. Hozzáadjuk a feltört tojást, a nyers rizst, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Ha szeretnénk, ételízesítőt is tehetünk bele. Alaposan összedolgozzuk.
Vizet forralunk, sót teszünk bele. Kivágjuk a fejes káposzta torzsáját, és a káposztafejet beletesszük a már gyöngyöző vízbe. Hagyjuk, hogy a káposztalevelek pár másodperc után maguktól leváljanak a fejről. A leveleket ezután hideg vízbe tesszük, hogy megállítsuk a főzési folyamatot.
A káposzta főzővizét ne öntsük ki, hanem keverjünk bele egy kevés ecetet, később ugyanis ezzel öntjük fel a töltött káposztát.
A nagyobb káposztaleveleket igény szerint félbevágjuk, a vastag eret vékonyan levágjuk, ügyelve arra, hogy a levél ne szakadjon el.
A kisebb leveleket, illetve a káposzta közepét apróra felvágjuk és a felét egy kiolajozott lábas aljára szórjuk. Ezzel megágyazunk a töltött káposztáknak.
Az előfőzött leveleket megtöltjük a darált húsos keverékkel, feltekerjük, a két végét óvatosan benyomkodjuk. Ezt addig folytatjuk, amíg vagy a hús, vagy a levelek el nem fogynak.
Az apróra vágott káposztával kibélelt fazékban körben, emeletesen elhelyezzük a megtöltött káposztákat úgy, hogy középen hagyunk egy kis helyet, ugyanis ide tesszük majd a friss oldalast vagy a füstölt húsokat.
A húsok mellé tesszük a két paradicsomot, a kapor és a csombor egy részét, majd felöntjük a káposzta főzővizével úgy, hogy ellepje. A maradék apróra vágott káposztával befedjük a töltött káposztákat, végül erre tesszük a maradék kaprot és csombort.
Lassú tűzön, alacsony lángon készre főzzük.
Borítókép: Mindmegette
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.