Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Bébipapi

Babaváró: Ne kettő helyett, hanem kettőért egyél!

Babaváráskor az ételnek nem a mennyisége, hanem a minősége és a tápanyagok aránya a fontos. A várandósság ideje alatt felszedett kilóktól pedig fokozatosan, türelmesen szabadulj meg tudatos étrendváltoztatással és mozgással!

A várandósság kilenc hónapja alatti, természetes testsúlynövekedés átlagosan 10-12 kilogramm. Ebből a magzat a magzatvízzel együtt 4-5 kiló, a többit a méhlepény, a megnövekedett mellek, a folyadék-visszatartás, a zsírlerakódás, a vérmennyiség növekedése adja. Mindenkinek más az alkata (testmagasság, csípő-mell méret stb.), ezért a 7-15 kilós súlygyarapodás esetileg elfogadott, de a 20 kiló feletti hízás biztosan nem jó sem a babának, sem a mamának.

Egészséges és változatos ételekkel megőrizhető a testsúly
Egészséges és változatos ételekkel megőrizhető a testsúly

Kalóriában számolva: az egészséges felnőtt ember szükségletét napi 2000-2500 kalóriában határozzák meg a szakemberek, ami a várandósság első három hónapjában 6-7 százalékkal, később pedig körülbelül napi 200-300 kalóriával nőhet. Ha életviteled megváltozik, kevesebbet mozogsz, vagy alapjában túlsúllyal kezded a kilenc hónapot, akkor ezekkel az adatokkal vigyázz! Sokan az első trimeszterben a rosszullétek, hányások miatt nem híznak, ám aztán az étvágyuk kétszeresen megnő.

Változatosan!

A várandósság ideje alatt a magzat egészséges fejlődéséért megnövekszik a vitamin- és ásványianyag-szükséglet. A kismamának nem csak önmaga miatt kell odafigyelnie a táplálkozására! Megemlítendő itt a kalcium-, a foszfor-, a magnézium-, a vas-, a réz- és a jódszükséglet emelkedése. A B-vitaminokból (1, 2, 6, 12), a C-vitaminból is többre van szükség, és kétszer annyi folsav kell a szervezetnek. Mindez a tudatosan összeállított étrenddel többé-kevésbé megoldható, tablettát csak orvosi javallatra szedj (pl. folsavat)!

A folsavnak a megtermékenyülés előtt és az első harmadban van a legnagyobb jelentősége, a vasnak a 4. hónaptól, a kalciumnak a harmadik harmadban.


Kevesebb szénhidrátra (összetett szénhidrát ajánlott!), zsír helyett növényi olajra, annál több zöldségre és gyümölcsre van szükséged, ami a rosttartalom miatt az ebben az időszakban gyakori székrekedésre is megoldást jelent. A legfontosabb a megfelelő folyadékbevitel, illetve a növényi és az állati fehérjék gazdagsága. Ne vegyél kémiai adalékanyagokkal készült vagy többszörösen feldolgozott élelmiszereket, és ne egyél sós, zsíros, fűszeres ételeket! A változatos és tudatosan összeállított étrend a lényeg.

Amire odafigyelhetsz

Fontos a sok vitamin
Fontos a sok vitamin

A kismama túlsúlya a baba egészségét is veszélyezteti, például magzati cukorbajt idézhet elő, császármetszés oka lehet. A kövér kismama fáradékonyabb, fokozottan fáj a lába, dereka, háta, magasabb a vérnyomása, kevésbé érzi magzatának mozgását, és a terhességi toxaemia kialakulásának veszélye is nagyobb. De a várandósság idején tilos fogyókúrázni!

A legtöbb anyuka a gyermekvárás idején felszedett kilókkal küszködik, sokan még évek múlva is. Az első legfontosabb tanács: étkezési szempontból is tudatosan tervezd a kilenc hónapot! A reggeli egészséges, változatos legyen, a főétkezéseket tudatosan tervezd: levesek, főzelékek, húsok, vegyes köretek, saláták domináljanak benne! Desszertnek natúr gyümölcsöt, korpás kekszet ajánlunk. Este ne egyél sokat, és válogasd meg, mit viszel a szervezetedbe, mert a nap végén lelassul az anyagcsere. A főétkezés sose legyen a vacsora!

A várandósság nem ok a nassolásra! A csoki, süti habzsolását a *kívánós* időben a környezet túlzottan is tolerálja, pedig a szükséges szénhidrátmennyiséget nem ezekből az étkekből kell beszerezni! Ne is túrós-tepertős tésztát egyél heti háromszor ebédre, bár talán azt kívánod… Igyál sok ásványvizet, édességnek mézes teát, egyél sok gyümölcsöt!

Szülés után folytatódhat a tudatos táplálkozás. Minden tápanyagot a megfelelő mennyiségben kell a szervezetbe juttatni, az optimális tejtermelődésért és a regenerálódásért. Szoptatás idején tilos a bizonyos tápanyagokat megvonó, méregtelenítő vagy gyümölcsdiéta! Szoptatós anyuka heti fél kilónál nem fogyhat többet a tejtermelődés csökkenése nélkül! Apró étrendváltoztatás és a mozgás lassú, de maradandó eredményt hoz! A fehér kenyér helyett a barnát válaszd, édesítő helyett barnacukrot, mézet használj, sütés helyett párolj, grillezz!

Torna szülés után

A gyermekágyi torna által serkentjük a véráramlást a lábakban, élénkítjük az anyagcserét, segítjük a méh visszahúzódását, megelőzhetjük a méh süllyedését, fokozhatjuk az összes megnyúlt izom rugalmasságát, speciális gyakorlatokkal segíthetjük a medence kiegyenesedését.

A szülés után minél előbb kezdd el a regeneráló gyakorlatokat! Akár még a kórházban. A gyermekágy ideje mindenképpen nagyon szelíd mozdulatokkal teljen! A legelső a lassú levegőkifújással és a hasizom szorításával végzett légzőgyakorlat. A lábak dagadtságát a boka és a lábfej forgatásával csökkentheted, így a vérkeringést is javíthatod. A medenceizom-erősítést is elkezdheted, mert ez segít a vizelet visszatartásában, és a gátseb fájdalmait is enyhíti. A hüvely és a húgyhólyag körüli izmok erősítésével pároddal majd az együttlét is újra jó lesz. A medencebillentő gyakorlat a szülés utáni harmadik naptól gyakorolható. A nyújtó- és légzőgyakorlatok akármikor könnyen végezhetők, és segítenek a regenerálódásban.

A méhsüllyedés megelőzéséért feküdj hanyatt, lábaidat hajlítsd be, lassan lélegezz! Képzeld el, hogy vizelési, székelési ingered van, s ennek leküzdésére feszítsd meg a záróizmaid! Tartsd több másodpercig megfeszítve, közben szabályosan lélegezz! Egymás után többször gyakorold.


Az első három hónapban többek között ne kocogj, ne teniszezz, ne labdázz, ne síelj, ne ugrálj, ne lovagolj! Ezek a sportok a meglazult hasizmokat és a medencealapot túlzottan igénybe veszik. Ne emelj, ne cipelj, mert a haspréssel komoly problémákat okozhatsz magadnak!

Sok helyen indítanak terhességi regeneráló, alakformáló tornát, amelyek nagyon hasznosak, és a kismama lelkének is jót tesznek! Ezek a speciális tornák hatékonyan segítenek, a meglazult kötőszövetekre tekintettel. Ha a táplálkozást és a mozgást összehangolod, az eredmény nem marad el. Az igazi fogyókúra ideje akkor jön el, amikor megkezded babád hozzátáplálását.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.